• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Umelá inteligencia, vojna na Ukrajine či v Izraeli boli témami rokovania medzi Pellegrinim a Sobotkom

Umelá inteligencia, vojna na Ukrajine či v Izraeli boli témami rokovania medzi Pellegrinim a Sobotkom

V rozhovore sa dotkli aj témy povojnovej rekonštrukcie Ukrajiny.

5.12.2023 (SITA.sk) - Bilaterálne vzťahy, prehlbovanie parlamentnej spolupráce, vojna na Ukrajine či situácia na Blízkom východe boli hlavnými témami rokovania medzi predsedom Národnej rady (NR) SR Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) a predsedom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom.

Príchod umelej inteligencie

Pellegrini informoval, že ich spolupráca na úrovni predsedov parlamentu je adekvátna a uvítal by, keby spolupráca medzi parlamentnými výbormi oboch krajín dosiahla intenzívnejšiu a vyššiu úroveň. Počas rokovania sa ďalej zhodli, že slovenské i rakúske výbory by mohli spolupracovať v oblasti nastavenia regulačného rámca pre umelú inteligenciu.

„Umelá inteligencia začína a aj bude výrazne zasahovať do našich životov, a to nielen vo vzťahu k bežnému životu ľudí, ale aj vo vzťahu k demokracii a možnosti jej ovplyvnenia počas rôznych volieb na celom svete," tvrdí Pellegrini.

Obaja predsedovia parlamentu zároveň veria, že nájdenie regulačného rámca môže byť vzorom pre vznik a prijatie takejto legislatívy na úrovni Európskej únie (EÚ). Predseda slovenského parlamentu Sobotku taktiež uistil, že Slovensko ďalej nebude krajinou, ktorá sa spolieha, že sa s migračnou krízou nemusí vysporiadať.

Slovensko už vyčerpalo svoje technické možnosti

Témou rokovania oboch ústavných činiteľov bola aj vojna na Ukrajine. Pellegrini predsedu rakúskeho parlamentu ubezpečil, že Slovensko nemení svoj prístup na pomoci svojmu východnému susedovi. Dodal však, že naša krajina už vyčerpala svoje technické možnosti na poskytovanie vojenskej pomoci.

„Všetká ostatná pomoc, ako sú komerčné kontrakty či vyzbrojovanie systémami, ktoré nakupujú iné strany bude v rámci výroby na Slovensku pokračovať ďalej," doplnil Pellegrini.

Predseda NR SR požiadal Sobotku o podporu myšlienky, aby sa v rámci povojnovej rekonštrukcie časť finančných prostriedkov investovala do východného Slovenska. „Ak chce EÚ pomáhať Ukrajine, musí sa priblížiť svojou infraštruktúrou až na hranice s Ukrajinou," povedal.

Situácia v Izraeli

V závere rokovania odsúdili útok Hamasu na Izrael. „Treba brať ohľad na obrovské množstvo civilných obetí, ktoré nemajú s teroristickým útokom nič spoločné. Považujem za dôležité, aby sa humanitárna pomoc k týmto ľuďom dostávala v takom objeme, v akom sa aj dostať má, pretože nevinné ženy a deti nesmú trpieť za niečo, čo nespôsobili," uzavrel Pellegrini.

V rámci pondelňajšej zahraničnej pracovnej cesty položil predseda slovenského parlamentu kyticu k Pamätnej tabuli pri príležitosti založenia prvej Slovenskej národnej rady.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie