• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Umelá inteligencia by mohla odhaliť demenciu za jediný deň. Prevratný systém už testujú vedci

Umelá inteligencia by mohla odhaliť demenciu za jediný deň. Prevratný systém už testujú vedci

Príznaky demencie sa v živote človeka môžu vyskytnúť až v neskoršom veku alebo sa nemusia vôbec objaviť.

Vedci testujú systém umelej inteligencie, o ktorom sa predpokladá, že by mohol byť schopný diagnostikovať demenciu už po jednom vyšetrení mozgu. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Uvedená umelá inteligencia taktiež môže byť schopná predpovedať, či stav človeka bude niekoľko rokov stabilný, bude sa pomaly zhoršovať alebo bude potrebná okamžitá liečba.

V súčasnosti je na diagnostikovanie demencie potrebných niekoľko vyšetrení a absolvovanie mnohých testov. Vedci tvrdia, že novinka by mohla výrazne zlepšiť výsledky pacientov.

„Ak zasiahneme včas, liečba sa môže skoro začať, spomaliť postup ochorenia a zároveň zabrániť ďalšiemu poškodeniu,“ uviedla Zoe Kourtziová z Cambridgeskej univerzity a členka národného centra pre umelú inteligenciu.

Príznaky demencie sa v živote človeka môžu vyskytnúť až v neskoršom veku alebo sa nemusia vôbec objaviť. Spomenutý systém umelej inteligencie bol v predklinických testoch schopný diagnostikovať demenciu roky pred vznikom symptómov aj v prípadoch, keď skenovanie mozgu neobjavilo žiadne známky jeho poškodenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie