• Dnes je: Pondelok 07. apríla 2025 meniny má Zoltán

Ukrajinskú protiofenzívu skomplikuje prichádzajúca zima, Kyjevu zostáva niečo cez 30 dní

Ukrajinskú protiofenzívu skomplikuje prichádzajúca zima, Kyjevu zostáva niečo cez 30 dní

Povedal predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley.

10.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajina má niečo málo cez 30 dní bojov, kým jej protiofenzívu nezmarí počasie.

Ukrajinská protiofenzíva

V relácii Sunday with Laura Kuenssberg televízie BBC to povedal predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley s tým, že chladnejšie podmienky ukrajinským silám sťažia manévrovanie. Ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala v lete s cieľom oslobodiť okupované územia, podľa neho ide pomalšie, ako očakávali, ale „Ukrajinci stále pokračujú stabilným pokrokom.“

Či protiofenzíva zlyhala, je príliš skoro povedať, skonštatoval Milley. „Ešte stále zostáva primerané množstvo času, pravdepodobne zostáva približne 30 až 45 dní bojového počasia, takže Ukrajinci neskončili. Nie sú dokončené bitky... nedokončili bojovú časť toho, čo sa snažia dosiahnuť,“ povedal generál.

Dlhé, pomalé s vysokým počtom obetí

„Na úplnom začiatku vojny som povedal, že to bude dlhé, pomalé, ťažké a s vysokým počtom obetí, a presne to to je,“ vyjadril sa tiež Milley. Náčelník generálneho štábu britských ozbrojených síl Tony Radakin v tom istom rozhovore povedal, že Ukrajina vyhráva a Rusko prehráva.

„Je to preto, že cieľom Ruska bolo podrobiť si Ukrajinu a dostať ju pod kontrolu Ruska. To sa nestalo a nikdy nestane, a preto Ukrajina vyhráva,“ vyhlásil.

Zúfalý Putin

Ukrajina podľa Radakina napreduje v boji o znovuzískanie svojho územia, pričom získala späť pod kontrolu 50 percent územia obsadeného Ruskom. Pokrok Ukrajiny je tiež spôsobený tým, že medzinárodné spoločenstvo „vyvíja ekonomický tlak a diplomatický tlak a Rusko pre to trpí“.

Spojenectvo Ruska so Severnou Kóreou zase ukazuje, že ruský vodca Vladimir Putin je zúfalý, poznamenal Radakin. Vzťahy medzi týmito krajinami ukazujú, že Rusku zostalo len málo partnerov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Aké bude počasie na Slovensku? Meteorológovia upozornili na nezvyčajný úkaz

ake bude pocasie na slovensku meteorologovia upozornili na nezvycajny ukaz

Počasie na Slovensku počas víkendu zmenil studený arktický vzduch, ktorý priniesol mrazivé teploty, vietor a na niektorých miestach aj nasnežilo.

V nedeľu bolo na juhu maximálne 9 a na severe to bolo pod nulou – mínus 3 stupne Celzia.

Koncom tohto týždňa však môže padnúť aj dvadsiatka. Meteorológovia upozornili na nezvyčajný jav a vydali aj žlté varovanie.

Ako v relácii Najlepšie počasie na TV Joj uviedla meteorologička Miriam Jarošová, v pondelok, utorok aj stredu budeme v chladnom vzduchu.

„V pondelok v priebehu dňa treba počítať na severe so snežením aj snehovými prehánkami, na juhu bude zrážok menej a budú prechádzať do zrážok tekutých,“ priblížila s tým, že vietor sa už bude upokojovať.


Ako ukazuje grafická predpoveď počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), zrážky sa môžu vyskytnúť aj v utorok a potom vo štvrtok. Dobrou správou je, že budú stúpať aj denné teploty a koncom týždňa môže padnúť aj dvadsiatka. „V noci sa to bude stále motať okolo nuly,“ uviedla Jarošová v spomínanej predpovedi počasia.

Grafická predpoveď počasia SHMÚ na sedem dní. Foto: www.shmu.sk.

Výstraha prvého stupňa

Meteorológovia zo SHMÚ vydali aj výstrahu prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období. „Miestami sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu,“ upozorňujú.

V noci z pondelka na utorok sú žltou farbou označené okresy Malacky, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.

Nasledujúcu noc meteorológovia vydali varovanie pre Bratislavský, Trnavský aj Nitriansky kraj a tiež okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.

Výstraha prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období je vydaná pre okresy označené žltou farbou. Foto: www.shmu.sk

Bolo až mínus 18,5 stupňa Celzia

Na Veľkej Poľane v Národnom parku Slovenský raj padol v pondelok ráno aj teplotný rekord. Presne o 5:29 na tamojšej meracej stanici namerali teplotu mínus 18,5 stupňa Celzia.


Ako na sociálnej sieti ďalej informuje správa národného parku, ide o historicky najnižšiu nameranú teplotu na Slovensku v mesiaci apríl v nadmorskej výške do 1 000 metrov. Doterajšiu najnižšiu aprílovú teplotu, mínus 17,3 stupňa Celzia, zaznamenali v Oravskej Lesnej v roku 2013.

Veľmi nezvyčajný úkaz

Meteorológovia upozornili veľmi nezvyčajný úkaz viditeľný na radarových a družicových snímkach. „Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých,“ uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.

Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých. Foto: www.facebook.com.

Meteorológovia tiež vysvetlili, ako k tomu vzniklo. „V prúdení studenej labilnej arktickej vzduchovej hmoty od severozápadu až severu vznikali početné prehánky, ktorých vznik bol navyše podporený výstupným pohybom vzduchu na návetrí na severnej strane Karpát. Labilná vrstva siahala do výšky zhruba 2,5 kilometra, čo na prehánky v studenom vzduchu bežne stačí. Za Karpatami naopak dochádzalo k zostupným pohybom, ktoré vzduch otepľujú a vysúšajú. Tým sa rozpadávala aj oblačnosť so zrážkami,“ uviedli.

Podobne vysvetlili aj to, ako vznikla oblasť trvalých zrážok na Gemeri a v priľahlom Maďarsku. „V labilnej vzduchovej hmote, ktorú sme tu mali v nedeľu, pohoria nemajú výrazný vplyv na prúdenie. To znamená, že ho poľahky prekonávajú (i keď s efektami popísanými vyššie). Ale malý vplyv najmä vyšších pohorí tam trochu je, čo stačí na mierne vychýlenie smeru prúdenia. To dnes začínalo už tesne za Tatrami, pričom tento efekt pokračoval smerom na juh na Gemer, až do Maďarska. Práve v tejto oblasti sa tak výsledne stretávalo prúdenie od severozápadu až západu s prúdením od východu. V oblasti vzniklo zbiehavé, resp. konvergentné prúdenie, následkom čoho sa vzduch už nemal kam inam pohybovať, len hore. Dôsledkom tak bola podpora výstupných pohybov, a tvorba oblačnosti a zrážok. A keďže tento efekt vyplýva z interakcie pohorí a poveternostnej situácie, je stabilný v čase aj priestore, teda vzniknutá oblačnosť sa nepohybuje a zrážky sú trvalé,“ doplnili.


Počasie