• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Ukrajina by mohla použiť na znovuzískanie povstaleckých regiónov silu, obáva sa Rusko

Ukrajina by mohla použiť na znovuzískanie povstaleckých regiónov silu, obáva sa Rusko

Naopak, predstavitelia Ukrajiny i Západu sa zas obávajú hromadenia ruských vojsk v blízkosti s Ukrajinou.

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - Rusko vo štvrtok vyjadrilo znepokojenie nad rétorikou ukrajinského vedenia. Kremeľ uviedol, že to vyvoláva obavy z možnej eskalácie napätia v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny.

Jej predstavitelia i Západ sa obávajú hromadenia ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny, pretože by to podľa nich mohlo byť predzvesťou invázie. Moskva však trvá na tom, že nič také nemá v úmysle, a obvinila Ukrajinu a jej západných podporovateľov, že si vymýšľajú a zakrývajú tým svoje údajne agresívne plány.

Ukrajina nechce povstalecké regióny násilím

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že „agresívna a čoraz intenzívnejšia provokatívna akcia ukrajinských úradov“ dáva dôvod na obavy z možného vzplanutia nepriateľských akcií. Peskov podotkol, že nedávne vyhlásenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ďalších ukrajinských predstaviteľov naznačujú, že ukrajinské vedenie nevylučuje použitie sily.

„Pravdepodobnosť nepriateľských akcií na Ukrajine zostáva stále vysoká,“ povedal Peskov v konferenčnom hovore s novinármi.

Denis Pušilin, hlava samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky, v ruskej štátnej televízii povedal, že ak bude región čeliť ukrajinskému útoku, môže sa obrátiť na Moskvu so žiadosťou o vojenskú pomoc. Ukrajinskí predstavitelia však popreli úmysel získať späť povstalecké regióny násilím.

Ukrajina je uväznená v ťahaniciach s Ruskom

Ukrajina je uväznená v ťahaniciach s Ruskom, ktoré v roku 2014 anektovalo polostrov Krym a odvtedy podporuje separatistov na východe Ukrajiny. Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a Moskvou podporovanými separatistami si doteraz vyžiadali viac ako 14-tisíc ľudských životov a zničili priemyselné srdce Ukrajiny.

Kyjev sa odvtedy usiluje o získanie podpory zo strany Západu. Ukrajinsko-ruské napätie sa tento rok opäť zvýšilo po tom, čo Moskva zvýšila počet vojakov v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou vrátane Krymu, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie