• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Uhlie sa malo postupne vyradiť, vlani sa ho však na výrobu energie spálilo viac, upozorňuje mimovládna organizácia

Uhlie sa malo postupne vyradiť, vlani sa ho však na výrobu energie spálilo viac, upozorňuje mimovládna organizácia

Na svete je takmer 2 500 uhoľných elektrární, čo predstavuje zhruba tretinu celkového množstva energetických zariadení na celom svete.

Kapacita na spaľovanie uhlia za účelom výroby energie sa v roku 2022 zvýšila napriek globálnym sľubom o postupnom vyraďovaní paliva, ktoré je najväčším zdrojom skleníkových plynov v atmosfére.

Správa mimovládnej organizácie Global Energy Monitor poukazuje na to, že kapacita vlani narástla o 19,5 gigawattov, čo by dokázalo osvetliť okolo 15 miliónov domov.

Čína schválila nové projekty

Nové uhoľné elektrárne vznikli v 14 krajinách a osem oznámilo nové uhoľné projekty, pričom v oboch prípadoch dominovala Čína.

Do svojej elektrickej siete pridala Čína 26,8 gigawattov novej kapacity uhoľnej energie. Tiež schválila takmer 100 gigawattov nových projektov uhoľnej energie, ktorých výstavba sa pravdepodobne začne tento rok.

USA zatvorili uhoľné elektrárne

Európe, kde ruská invázia na Ukrajinu urýchlila prechod k alternatívnym zdrojom energie a suchá spôsobili komplikácie pre vodnú energiu, zaznamenala len veľmi malý nárast využívania uhlia.

V USA zase pristúpili k významným odstávkam, ktoré viedli k vyradeniu 13,5 gigawattov uhoľnej energie. Spojené štáty boli jednou zo 17 krajín, ktoré vlani zatvorili uhoľné elektrárne.


Na svete je takmer 2 500 uhoľných elektrární, čo predstavuje zhruba tretinu celkového množstva energetických zariadení na celom svete.


Na splnenie klimatických cieľov stanovených v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015 musia bohaté krajiny odstaviť uhoľné elektrárne do roku 2030 a rozvojové do roku 2040, uvádza Medzinárodná agentúra pre energiu.


To znamená, že každý rok je potrebné vyradiť približne 117 gigawattov uholnej energie, ale v roku 2022 to bolo len 26 gigawattov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie