• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

TV Markíza porušila zákon, keď odvysielala príspevok „Dezoláti v uliciach“ a pokuty schytali aj ďalšie stanice

TV Markíza porušila zákon, keď odvysielala príspevok „Dezoláti v uliciach“ a pokuty schytali aj ďalšie stanice

Viacero podnetov na preverenie odvysielaného obsahu uznala rada za neopodstatnené.

Rada pre mediálne služby (RpMS) udelila TV Markíza sankciu v podobe upozornenia na porušenie zákona, a to za odvysielanie príspevku nazvaného „Dezoláti v uliciach“ v Televíznych novinách.

Podľa Rady vysielateľ nezaistil objektívnosť a nestrannosť spravodajského programu a použitím titulku v danom znení neoddelil hodnotiace komentáre a názory od spravodajských informácií.

Označením účastníkov protivládneho protestu zo septembra minulého roka ako „dezolátov“ tiež porušil zákaz znevažovania na základe politického či iného zmýšľania. V tlačovej správe o tom informovala Rada pre mediálne služby (RpMS).

TV Markíza sa ospravedlnila

„Členovia senátu Rady, ktorí o porušení uvedených povinností rozhodli, zdôrazňujú, že z hľadiska informačnej kvality nepovažujú príspevok za problematický; k porušeniu zákona došlo neoddelením hodnotiaceho komentára v titulku a zároveň jeho znevažujúcou formuláciou. Pri rozhodovaní o forme uloženej sankcie zohľadnili stanovisko účastníka konania, ktorý deklaroval, že prijal efektívne systémové opatrenia na zamedzenie zopakovania obdobnej chyby, ako aj to, že sa za ňu priamo v predmetnom vysielaní aj následne inými kanálmi ospravedlnil. Členovia senátu zároveň dôrazne odmietajú akékoľvek vyhrážky vysielateľovi a jeho redaktorovi v súvislosti s posudzovaným príspevkom, ako aj voči novinárskej obci všeobecne,“ uviedla RpMS.

TV Markíza tiež bola udelená sankcia v podobe finančnej pokuty šesťtisíc eur, a to za odvysielanie reklamných blokov, v ktorých vysielateľ nezaistil súlad medzi zvukovou zložkou programovej služby s technickými požiadavkami ustanovenými príslušnou vyhláškou.

V rovnakej veci začala RpMS i správne konanie voči vysielateľovi programovej služby DAJTO. Pokutu vo výške 4 500 eur dostal za rovnaký dôvod i program Riskuj! TV JOJ.

Iné podnety boli neopodstatnené

Viacero podnetov na preverenie odvysielaného obsahu uznala rada za neopodstatnené. Išlo napríklad o diskusnú reláciu Pozrieme sa na to s podtitulom Vojna na Ukrajine. Máme sa báť aj my? na programovej službe TA3. Odvysielaná bola 24. februára tohto roka, pozvaní boli Ondrej Dostál, Martin Poliačik, Oleksandra Hordon, Eduard Chmelár, Andrej Danko a Jozef Banáš. Podané podnety sa týkali výberu niektorých hostí, ktorých podávatelia nepovažovali za vhodných respondentov, vzhľadom na ich verejne známe názory na tému konfliktu na Ukrajine.

Podľa rady bol tiež neopodstatnený podnet na diskusnú reláciu V politike na TA3 z 19. februára. Témou bolo prvé výročie ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, a tiež darovanie stíhačiek MiG-29. Námietky mali podávatelia voči výberu hostí, ktorými boli Jaroslav Naď, Peter Kmec, Juraj Krúpa a Tomáš Valášek. Prekážalo im aj údajné manipulatívne moderovanie a absencia oponentov. Neopodstatnený je podľa RpMS aj podnet, podľa ktorého bolo v diskusnej relácii TV Markíza Na telo urážané voličstvo strany Smer-SD.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie