• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Tu sú výhody, pre ktoré by sme mali konzumovať hrozienka

Tu sú výhody, pre ktoré by sme mali konzumovať hrozienka

Vápnik je prítomný v hrozienkach a sú tiež jedným z najlepších zdrojov bóru a mikroživín.

Je známe, že hrozienka sú pre človeka naozaj prospešné. Okrem toho, že sú vhodným a chutným doplnkom jedál, majú veľa výhod pre naše zdravie. Viete, ktoré sú to?

Tieto výhody má pre nás konzumácia hrozienok

– Znižujú zápchu a pomáhajú pri zastavovaní voľnej stolice, absorbujú kvapalinu riedkej stolice a znižujú výskyt hnačky

– Obsahujú fruktózu a glukózu, takže sú výborné pre priberanie na váhe zdravým spôsobom. Sú tiež vynikajúce pre športovcov alebo kulturistov, ktorí potrebujú viac energie. Hrozienka zahŕňajú mnoho vitamínov, aminokyseliny a minerálne látky, ako je selén a fosfor.


– Prevencia rakoviny– Katechíny sú vysoko zahrnuté v hrozienkach, ktoré sú polyfenolické antioxidanty v krvi. Antioxidanty vyhľadávajú voľné radikály v tele, ktoré ničia orgánové systémy a bunky. Takže, konzumovanie hrozienok zvyšuje hladinu týchto silných antioxidantov vo vašom systéme a predchádzajú vzniku rakoviny alebo znižujú priebeh vážnej choroby.

– Sú schopné znížiť krvný tlak a udržiavať zdravé srdce. Mnoho z živín v hrozienkach sú prospešné a hladina vysokého draslíka v hrozienkach pomáha s hypertenziou. Draslík znižuje napätie ciev a znižuje tak krvný tlak. Tiež vláknina v hrozienkach ovplyvňuje biochémiu ciev a znižuje ich pevnosť a tak aj znižuje hypertenziu.


– Mnoho štúdií dokazuje, že hrozienka sú schopné znížiť postprandiálnu inzulínovú reakciu, ktorá riadi absorpciu cukrov v tele. Okrem toho, hrozienka regulujú uvoľňovanie leptínu a ghrelinu, čo sú hormóny, ktoré hovoria telu, keď má hlad alebo je plné.


– Železo je prítomné v hrozienkach, ktoré pomáha pri liečbe anémie. Tiež hrozienka obsahujú mnoho častí vitamínu B-komplex, ktoré sú dôležité pre vytváranie novej krvi. Vysoký obsah medi v hrozienkach napomáha tvorbe červených krviniek.

– Horúčka– Fenolové phytonutrienty sú schopné liečiť horúčky prostredníctvom boja proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Tieto zložky sú obľúbené pre svoje antibiotiká, germicídne a antioxidačné charakteristiky.


– Polyfenolické phytonutrienty majú antioxidačné vlastnosti, ktoré sú tiež dobré pre očné zdravie. Chránia oči pred poškodením vyvolané voľnými radikálmi vo forme makulárnej degenerácie v súvislosti s vekom, oslabenie videnia a šedého zákalu. Okrem toho, hrozienka obsahujú vitamín-a, A-beta-karotén a A-karotenoid, ktoré sú dôležité pre dobré zdravie očí.

– Acidóza je stav zvýšenej kyslosti krvi alebo plynov v našom dýchacom systéme. Zdrojom kyselín pre obe zložky je žalúdok. Táto zvýšená kyslosť môže byť veľmi nebezpečná pre telo, pretože to môže vyvolať rad zdravotných problémov, ako sú vredy, ochorenia kože, poškodenie vnútorných orgánov, artritída, dna, obličkové kamene, strata vlasov, ochorenie srdca, nádory a dokonca aj rakovinu. Horčík a draslík sú veľmi účinné pri neutralizácii kyselín a tak pomáhajú kontrolovať acidózu a iné príbuzné stavy.


– Sexuálna dysfunkcia- Je známe, že stimulujú libido a indukujú vzrušenie. To sa deje v prvom rade z dôvodu prítomnosti aminokyseliny zvanej Arginín, ktorý môže za liečbu erektilnej dysfunkcie. Táto kyselina tiež zvyšuje hladinu pohyblivosti spermií.

– Vápnik je prítomný v hrozienkach a sú tiež jedným z najlepších zdrojov bóru a mikroživín. Mikronutrienty predstavujú živinu, ktorá telo potrebuje vo veľmi malom množstve, na rozdiel od iných živín, ktoré musia byť spotrebované každý deň vo významných množstvách. Bór je veľmi dôležitý pre správnu tvorbu kostí a účinného vstrebávania vápnika. To je užitočné pri prevencii osteoporózy vyvolávajúcu menopauzu u žien a tiež je veľmi prospešný pre kosti a kĺby. Okrem toho, draslík je ďalšia základné živina, ktorá môže posilniť kosti a podporuje rast kostí, čo znižuje riziko osteoporózy u všetkých typov ľudí.

– Oleanolová kyselina je jednou z fytochemikálií prítomných v hrozienkach. To má zásadnú úlohu pri ochrane zubov pred zubným kazom, dutín, zubov a krehkosti. Navyše vápnik je dobrý pre udržanie zubného zdravia, pretože bráni rozbitiu alebo zubnému kameňu a skloviny a robí ju silnejšou.


– Súčasná vláknina v hrozienkach stimuluje vylučovanie žlče v tele a podporuje spaľovanie cholesterolu, čím podporuje dobré zdravie srdca. Tiež vlákna odstráni toxíny a nebezpečné látky v tráviacom trakte, takže vás chráni pred inými črevnými ochoreniami a rastom baktérií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie