• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Tretiu vlnu mali zastaviť hranice, šírenie Delta variantu sa však zrýchľuje. Zvažujú zjemniť pravidlá pre pendlerov?

Tretiu vlnu mali zastaviť hranice, šírenie Delta variantu sa však zrýchľuje. Zvažujú zjemniť pravidlá pre pendlerov?

Slovenskí opatrovatelia pracujúci v Rakúsku počas protestu na hraničnom priechode Bratislava - Berg za uznanie výsledkov zahraničných testov na COVID-19 aj na Slovensku z dôvodu, aby pendleri nemuseli ísť do štátnej karantény

O nástupe tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19 už niet pochýb. Dokazuje to aj posledná správa Ministerstva zdravotníctva SR k aktuálnej epidemiologickej situácií, ktorú zverejnili vo štvrtok.

„Reprodukčné číslo vzrástlo na úroveň 1,2 až 1,3. Výrazne stúpol podiel Delta variantu a mierne rastie počet potvrdených pozitívnych prípadov,“ uviedol komunikačný odbor rezortu.

Podľa najnovších informácií sa už takmer všetky nové prípady pozitivity na vírus SARS-CoV-2 týkajú variantu Delta. Jeden zo slovenských okresov sa na základe COVID automatu navyše dostáva zo zelenej do žltej farby.

COVID automat

Bratislavský kraj je podľa aktuálneho zaradenia stále zeleným, a teda pre jeho obyvateľov platí len povinné nosenie rúška v?interiéri spoločných priestorov a?na hromadných podujatiach aj v?exteriéri.

Od budúceho týždňa by sa však podľa aktuálneho nastavenia COVID automatu mal dostať do žltej farby, ako upozorňujú analytici projektu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.


„Žltá znamená oproti zelenej polovičné počty na hromadných podujatiach a koniec života ´bez obmedzení´,“ uvádzajú s tým, že nastavenie COVID automatu treba podľa nich aktualizovať.


Momentálne totiž zohľadňuje počet zistených pozitívnych prípadov z PCR aj antigénových testov, no nepozerá sa na hospitalizácie v nemocniciach, vek infikovaných či celkovú zaočkovanosť v okrese.

Neúspešná obrana

Tento systém považujú matematici z Dát bez pátosu sa „stredovekú metodiku“ a vyzývajú premiéra, aby si nechal poradiť. Zodpovedné orgány už pred niekoľkými týždňami pritom tvrdili, že sa COVID automat prehodnocovať bude.

Doteraz sa tak nestalo. A to napriek tomu, že už viac ako týždeň je jasné, že sa tretia vlna pandémie začala, čo oficiálne oznámil epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Martin Pavelka. Odborníci na to zároveň upozorňovali už skôr.


Prvou líniou obrany pred treťou vlnou, okrem podpory očkovania proti ochoreniu COVID-19, pritom mala byť ochrana štátnych hraníc, a teda zabránenie dovezenia Delta variantu do krajiny cez dovolenkárov či pendlerov.


Napriek prísnemu režimu na hraniciach, ktorý spôsobil veľkú nespokojnosť u Slovákov a niekoľko protestov, vrátane štvrtkového pred prezidentským palácom, sa zavlečeniu Delta variantu zabrániť očividne nepodarilo.

Sporná vyhláška

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá upravuje povinnosti osôb pri vstupe na územie Slovenskej republiky, je platná od 19. júla a mala by platiť minimálne do 9. augusta, pokiaľ sa autority nerozhodnú inak.


Podľa nej sa každý, kto prichádza na Slovensko, musí zaregistrovať cez systém eHranica, ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Ten mal však podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk tento týždeň výpadky.

Napriek opakovaným pokusom o registráciu sa to niektorým občanom nepodarilo. Systém im oznámil, že registrácia nebola úspešná. Podľa novej hovorkyne NCZI Alžbety Sivej to však problém nie je, nakoľko si môže každý svoje údaje skontrolovať alebo zmeniť.


„Národné centrum zdravotníckych informácií posilnilo bezpečnostné prvky, a to spôsobilo, že občania, ktorí nezadávali zhodné osobné údaje, také ako v predchádzajúcich registráciách, mali obmedzený prístup do systému eHranica,“ vysvetlila Sivá.

Pendleri

Občas nefungujúci systém však nie je najväčší problém vyhlášky. Tým môžu byť pendleri, ktorí odchádzajú do okolitých krajín za prácou, prípadne žijú v susedných štátoch, ale pracujú na Slovensku.


Podmienkou toho, aby človek mohol byť pendlerom, je, aby žil alebo pracoval do 30 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu. O tejto skutočnosti musia, samozrejme, predkladať viacjazyčné potvrdenie na hraniciach.


Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk sa zvažuje úprava, podľa ktorej sa táto hranica posunie na 100 kilometrov, pričom bude pre všetkých potrebný negatívny test. Pre pendlerov do 100 kilometrov antigénový, pre ostatných PCR.


Momentálne je negatívny test potrebný iba pre pendlerov, ktorí nie sú podľa vyhlášky považovaní za plne zaočkovaných. Žiadali sme vyjadrenie ÚVZ, no do uzávierky sa k tejto téme nevyjadrili.


Každopádne sa odborníci obávajú, či nie je rozšírenie hranice pre pendlerov v aktuálnej situácii zlým krokom. Vedie sa tiež diskusia o tom, ako dlho by mali testy platiť. Momentálne stačí test nie starší ako sedem dní, čo je na zrýchľujúcu sa pandémiu zrejme príliš benevolentné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie