• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Toto leto si brigádnici nájdu prácu skôr. Ktorú dohodu si vybrať a na čo pri jej podpise nezabudnúť?

Toto leto si brigádnici nájdu prácu skôr. Ktorú dohodu si vybrať a na čo pri jej podpise nezabudnúť?

Nájsť si brigádu bude pre ľudí tento rok jednoduchšie.

Leto neprináša len možnosť oddychu, ale aj zárobkov. Sezónna práca ako predaj zmrzliny, obsluha na kúpaliskách či výpomoc na stavbách môže prilepšiť rozpočtu študentom aj nezamestnaným. Oproti minuloročnému pandemickému letu 2020 si budú môcť nájsť brigádu oveľa jednoduchšie.

Uvoľnenie opatrení ich počet strojnásobilo. Kým za máj 2020 pracovný portál Profesia.sk evidoval len 614 ponúk, tento rok toto číslo stúplo na 1 842.

„Kým v máji minulého roka platilo, že na jednu ponuku zareagovalo v priemere až 80 ľudí, dnes je to približne 25 ľudí,“ dodala Nikola Richterová, PR manažérka Profesia.sk.

Viac práce, menej konkurencie

Najviac ponúk pre brigádnikov je momentálne v gastro sektore, hotelierstve, obchode či cestovnom ruchu. Zamestnávatelia vo väčšom hľadajú čašníkov, pokladníkov, predavačky či kuchárky.

Ponuky sa však objavujú aj v administratíve, vo výrobe či logistike. Podľa Leny Nemeškalovej zo spoločnosti ManpowerGroup Slovensko totiž netreba zabúdať na to, že firmy počas leta často hľadajú záskok za svojich stálych pracovníkov, ktorí si čerpajú dovolenky.


Spoluprácu pritom môžu nadviazať buď prostredníctvom dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo prostredníctvom dohody o pracovnej činnosti. Všetky tri musia byť uzavreté písomne v dvoch kópiách, z ktorých jednu si necháva brigádnik. Zákonník práce totiž ústne dohodnuté brigády považuje za neplatné.


Brigádnici bez ohľadu na formu dohody majú nárok na minimálnu mzdu, teda na 3,58 eura za hodinu. Majú právo aj na príplatky za prácu cez víkend a v noci, no nesmú vykonávať pracovnú pohotovosť alebo prácu nadčas.


Inak sa jednotlivé brigády líšia predovšetkým v tom, kto ich môže uzavrieť a ako dlho môže takouto formou pracovať.

Brigádovať môžu študenti aj nezamestnaní

Dohoda o brigádnickej práci študentov je pre ľudí, ktorí nemajú viac ako 26 rokov a študujú na strednej škole alebo vysokej škole. V prípade vysokoškolákov sa musí jednať o dennú formu štúdia.


Ostatní uchádzači o prácu využívajú dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti, pričom podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny si takto môžu privyrobiť aj osoby, ktoré sú vedené na úradoch práce.


Marianna Šebová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia pripomína, že kópiu dohody sú brigádnici povinní predložiť úradu prácu najneskôr deň pred začatím obdobia trvania brigády.


U jedného zamestnávateľa nesmú pracovať viac ako 40 dní za kalendárny rok. Tiež nemôžu brigádovať tam, kde pracovali ešte pred tým, než bol zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Zároveň brigádu nesmie poskytnúť firma, ktorá v predchádzajúcich šiestich mesiacoch odmietla prijať do zamestnania osobu sprostredkovanú úradom práce.

Výška zárobku brigádnika nesmie za mesiac presiahnuť sumu životného minima, do 1. júla ide o 214,83 eur, a brigádnik to musí úradu práce aj preukázať. Má na to osem dní odo dňa vyplatenia mzdy, ústredie práce však ľudom odporúča, aby si túto povinnosť plnili bezodkladne.

Dohoda pre jednorazové činnosti

Pri dohode o vykonaní práce môže brigáda trvať maximálne 350 hodín v kalendárnom roku u jedného zamestnávateľa. Táto dohoda sa využíva vtedy, ak sa jedná o prácu, u ktorej ide o konkrétny výsledok, napríklad o zmontovanie nábytku alebo vykachličkovanie kúpeľne.


Príklad


Firma ABC s.r.o. sa dohodla s pánom Jánom na tom, že jej vysťahuje nábytok zo starých kancelárskych priestorov do nových. Celé sťahovanie mu trvalo dohromady 200 hodín. Do konca kalendárneho roka teda môže pán Ján s firmou uzavrieť ďalšiu dohodu o vykonaní práce na iné činnosti. Do konca kalendárneho roka však nesmie pre ňu pracovať dohromady viac ako 150 hodín.


Dohodu o pracovnej činnosti zase charakterizuje konkrétny druh práce. Môže ísť napríklad o obsluhu v kaviarni alebo administratívnu výpomoc v kancelárii. Tieto činnosti môže brigádnik vykonávať maximálne 10 hodín týždenne, pričom dohoda môže byť uzavretá len na určitú dobu, maximálne na 12 mesiacov.


Pokiaľ by však zamestnávateľ ako aj dohodár chceli v spolupráci pokračovať, môžu následne uzavrieť novú dohodu, ktorá takisto môže platiť maximálne 12 mesiacov. Tú starú však predlžovať nesmú.


Príklad


Tomáš, ktorý vlastní malú kopírovaciu spoločnosť, sa rozhodne prijať pokladníčku Alenu, s ktorou uzavrie dohodu o pracovnej činnosti na pol roka, pričom ale nebude pracovať za pokladňou týždenne viac ako 10 hodín. Po uplynutí doby, na ktorú bola dohoda uzavretá, sa pán Tomáš rozhodne v spolupráci s pani Alenou pokračovať, a tak s ňou uzavrie novú dohodu na nasledujúcich 12 mesiacov.


Podobný 12 mesačný limit platí aj pre brigádnickú prácu študentov. Aj s nimi nesmie byť uzavretá dohoda na dobu dlhšiu ako jeden rok. Môžu však počas týždňa odpracovať v priemere až 20 hodín, pričom tento priemer sa počíta za celú dobu, na ktorú je brigáda uzavretá.


Príklad


Pani Jana potrebuje do svojej hotelovej recepcie výpomoc, pretože jej zamestnanec pre zdravotné dôvody nie je schopný pracovať. Uzavrie preto s Jurajom dohodu o brigádnickej práci študentov na štyri mesiace. Juraj tak bude pracovať počas prvých dvoch mesiacov 40 hodín týždenne a ďalšie dva mesiace nebude pracovať vôbec. Priemerný pracovný čas 20 hodín týždenne tak nebude prekročený.


Sociálnu poisťovňu má na starosti zamestnávateľ

Brigádnici sa však nemusia starať o odvody do sociálnej poisťovne, pretože nahlasovaciu ako aj odhlasovaciu povinnosť má jeho zamestnávateľ. „Pokiaľ na dohodu pracuje študent alebo dôchodca, pri zárobku do výšky 200 eur si môže uplatniť tzv. odvodovú výnimku,“ pripomína hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.


V praxi to znamená, že zamestnávateľ nemusí z jeho príjmu do 200 eur platiť poistné a jemu tak ostane viac peňazí.

Výnimku je však potrebné uplatniť písomne a najneskôr v deň vzniku brigády. „Ak dohodári oznámia túto skutočnosť neskôr, v platnosti bude až od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca,“ upozorňuje Dvoráková.


Brigádnici by tiež nemali zabúdať, že si ju môžu uplatniť vždy len na jednu dohodu v jednom kalendárnom mesiaci.

Zdravotné poistenie a dane

S odvodmi do zdravotnej poisťovne je to však komplikovanejšie. Dohodári, za ktorých neplatí odvody štát by si totiž mali overiť, za ktoré dni za nich odvádza odvody zamestnávateľ, aby im nevznikol nedoplatok.


Týka sa to najmä nepravidelne pracujúcich brigádnikov, pričom táto starosť na druhej strane odpadá napríklad študentom, dôchodcom, ľudom evidovaným na úrade práce alebo tým brigádnikom, ktorí si len privyrábajú popri zamestnaní.


Odkontrolovať si treba aj vznik daňovej povinnosti, a to podľa výšky zárobku, ktorý brigádnik dosiahne za rok 2021. Pre porovnanie daňové priznanie nemuseli v roku 2020 podať osoby, ktorých príjmy nedosiahli výšku 2 207, 10 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie