• Dnes je: Streda 21. októbra 2020 meniny má Uršuľa

Tohtoročné leto bude mimoriadne horúce, predpovedajú meteorológovia

Tohtoročné leto bude mimoriadne horúce, predpovedajú meteorológovia

Apríl bol taký teplý ako doteraz najteplejší apríl od začiatku meraní.

13.5.2020 (Webnoviny.sk) - Svetová meteorologická organizácia (WMO) počíta v nadchádzajúcich mesiacoch v Európe a zvyšku severnej hemisféry, ale aj v trópoch, s nadpriemernými teplotami.

Vyplýva to z modelových výpočtov, o ktorých organizácia informovala v utorok vo svojom sídle v Ženeve.

Priemerné globálne teploty v januári, februári a marci sa podľa predbežných vyhodnotení pohybovali v blízkosti rekordných hodnôt. Apríl bol pritom taký teplý ako doteraz najteplejší apríl od začiatku meraní. Ten zaznamenali v roku 2016.


Vtedy však počasie ovplyvňoval klimatický fenomén El Niňo, ktorý prostredníctvom vysokých teplôt vôd v Pacifiku ovplyvňuje veľkú časť podnebia na Zemi. V nadchádzajúcich mesiacoch sa však takýto jav neočakáva.


Globálne otepľovanie a extrémne počasie: Rok 2020 bude rekordne teplý, možno najteplejší v histórii


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieSlovensko čaká subtropická klíma

Klimatológovia sa tiež zhodujú v tom, že prevažná časť miernych a polárnych šírok severnej pologule, ako aj regióny monzúnovej Ázie či tropickej Afriky, budú v porovnaní so súčasnosťou vlhkejšie. Tropická Južná Amerika, Stredomorie, južná Afrika, Austrália a Stredná Amerika však budú suchšie.


Polárna klíma sa udrží len v najsevernejších perifériách severoamerického a euroázijskeho kontinentu a v Grónsku. „Veľmi dôležitým rysom zmien klímy v Európe bude rozširovanie nového typu klímy v oblasti Stredomoria,“ uvádza Pecho. Napríklad v Španielsku a Turecku bude prevládať suchá púštna klíma a subtropická klíma sa presunie zo Stredomoria na sever, až k hraniciam Slovenska.


Antarktída a Grónsko prichádzajú o ľadovce šesťkrát rýchlejšie, ako experti predpokladaliViac k téme: globálne otepľovanie, klíma, klimatické zmeny

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie