• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Tohtoročná sezóna bola pre hoteliérov ešte horšia ako uplynulý rok, dôvodom sú opatrenia

Tohtoročná sezóna bola pre hoteliérov ešte horšia ako uplynulý rok, dôvodom sú opatrenia

Pokles počtu prenocovaní od začiatku tohto roka je dôsledkom prijatých opatrení a obmedzení.

23.9.2021 (Webnoviny.sk) - Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) považuje druhý rok pandémie pre domáce ubytovacie zariadenia za ešte horší ako predchádzajúci.

Počet prenocovaní od začiatku tohto roka dosiahol iba 48 % v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou a pri porovnaní s minulým rokom ide o ďalší pokles prenocovaní o približne 25 %.

Ako asociácia v stredu informovala, tento pokles je dôsledkom prijatých opatrení a obmedzení, ktorým čelili ubytovacie zariadenia, ale aj ďalšie služby cestovného ruchu počas druhej vlny pandémie.

Záujem domácich turistov

Za pozitívne však považujeme nárast záujmu domácich turistov, najmä v prvej polovici leta. Napriek skutočnosti, že rezervácií bolo na začiatku letnej sezóny málo, teší nás rastúci záujem Slovákov o trávenie dovolenky i voľného času v zariadeniach na Slovensku,“ uviedol prezident AHRS Marek Harbuľák.

Viac o téme: Koronavírus

Ubytovatelia v obľúbených destináciách avizujú, že mnohí z domácich turistov využili aj príspevky na podporu domáceho cestovného ruchu. Tento nástroj, tzv. rekreačné poukazy, tak výrazne pomáha zachraňovať ubytovateľov a ostatné služby cestovného ruchu v tomto krízovom období.

Pokles zahraničných turistov

Napriek nárastu domácich turistov hotelieri poukázali na pokračujúci pokles zahraničných turistov, ktorí pre prijaté opatrenia na začiatku júla rušili svoje pobyty a trávili dovolenku v iných krajinách.

V období pred pandémiou tvorili výdavky zahraničných turistov na Slovensku viac ako 1,5 miliardy eur. Prinavrátiť dôveru zahraničných turistov, aby si plánovali dovolenku u nás, nebude ľahké, ale pre náš cestovný ruch a ekonomiku Slovenska to bude v ďalších rokoch nevyhnutné,“ upozornil Harbuľák.

Využitie ubytovacej kapacity na Slovensku v lete na úrovni 33 % podľa asociácie ukazuje na potrebu akútne hľadať ďalšie riešenia a nástroje na oživenie cestovného ruchu na Slovensku.

Nedostatok pracovnej sily

Po skončení letnej turistickej sezóny s nástupom tretej vlny pandémie medzi návštevníkmi i prevádzkovateľmi služieb cestovného ruchu a gastronómie rastú obavy z jej vplyvov.

Následkom toho podľa AHRS pretrváva pokles záujmu turistov, návštevníkov, organizátorov vzdelávacích, kultúrnych a športových podujatí.

Okrem toho stále trvá nedostatok pracovnej sily a nezáujem o prácu v odvetví cestovného ruchu. Z týchto dôvodov je potrebné zaviesť aj ďalšie opatrenia na trhu práce, pri cezhraničnom pohybe osôb, ale aj pri nastavení pravidiel COVID automatu, ktoré pomôžu naštartovať cestovný ruch,“ dodal Harbuľák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie