• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Tipy na letné výlety autom do hôr a ešte ďalej

Tipy na letné výlety autom do hôr a ešte ďalej

Vyberte sa s nami na zaujímavé výlety autom po našom krásnom Slovensku. Okrem toho si povieme pár tipov na čo nezabudnúť pri príprave auta na letný výlet.

30.6.2021 (Slovensko) - Výlet autom do hôr má svoje nesporné výhody. Najmä, ak chcete počas výletu stihnúť viac ako len návštevu jedného miesta.

Prinášame vám tipy na horskú turistiku, ktorú si môžete spestriť návštevou historických pamiatok, múzeí, hradov, ale aj reštaurácií s chutnou domácou kuchyňou.

Ešte predtým sa však pozrieme na to, ako svoje auto pripraviť, aby jazdu po horských cestách zvládlo na jednotku.

1. Skontrolujte stav prevádzkových kvapalín – všetko od chladiacej kvapaliny, cez motorový olej až po vodu v ostrekovačoch.

2. Skontrolujte tlak v pneumatikách.

3. Dajte si vyčistiť klimatizáciu – dezinfekcia klimatizácie by mala prebehnúť hneď na jar, ešte pred začiatkom letnej sezóny. Ak ste to nestihli, nechajte si ju vyčistiť minimálne pred plánovaným výletom.

4. Doplňte praktické autodoplnky – napríklad clony na zadné okná pre deti, clonu na čelné sklo, autochladničku a podobne.

5. Skontrolujte platnosť dokladov – vodičský preukaz a doklady auta. Okrem klasického pzp sa môže hodiť aj havarijné poistenie.

Tipy na víkendové výlety autom:

Okružná jazda mikroregiónom Horná Torysa

Čo si predstavíte pod pojmom turistika na Slovensku? Vysoké, prípadne Nízke Tatry, Karpaty alebo Slovenský raj?

To všetko sú samozrejme krásne miesta s očarujúcou prírodou a obrovskými možnosťami pre pestovanie turistiky. Niekedy však stojí za to spraviť výnimku a objaviť čaro nepoznaného.


Mikroregión Horná Torysa nepatrí k tým najznámejším na Slovensku. Možno aj preto, že sa nachádza východne od Vysokých Tatier, ktoré zachytia väčšinu turistov prúdiacich zo západu.


Vy však vo svojej ceste pokračujte ďalej až do Kyjova, odkiaľ vedie modro značená turistická trasa hrebeňom nad Sokolou dolinou až na vrch Minčol (1157 m. n. m.).


Po návrate z túry sa budete určite obzerať po nejakom výdatnom jedle. Len pár kilometrov od Kyjova sa nachádza farma Kamenica. Ponúkajú tu pravé farmárske dobroty a tradičné slovenské jedlá, ktoré k tomuto regiónu neodmysliteľne patria.


Okrem toho tu môžete absolvovať prehliadku gazdovského dvora alebo jazdu na koni.


Keď už budete v Kamenici, určite neobíďte Kamenický hrad. Nachádza sa hneď nad obcou Kamenica a patrí medzi najväčšie hradné areály na Slovensku. V súčasnosti je hrad zrúcaninou a o jeho obnovu sa snaží občianske združenie.


Po troche histórie sadáme opäť do auta a premiestňujeme sa na poslednú zastávku tohto výletného dňa.


Západne od Kamenice sa nachádza obec Krivany. Jej obyvatelia sú právom hrdí na historický Kriviansky mlyn. Tento kamenný mlyn pochádza z minulého storočia a je krásne zachovaný až do dnešných čias. Súčasťou mlynu je aj dom, kde býval mlynár spolu so svojou rodinou.

Turistika i história v Pieninách

Na druhý deň môžete pokračovať o niečo na sever smerom na Červený Kláštor. Nachádza sa v Pieninskom národnom parku, ktorý je najmenším národným parkom na Slovensku.


Na vrchol Tri koruny sa dostaneme z Červeného Kláštora – hraničný most, po žltej turistickej značke. Trasa neskôr pokračuje po zelenej až na vrchol, ktorý sa nachádza už na poľskej strane Tatier.


Výstup to nie je dlhý, a tak vám po návrate určite ostanú sily aj na trochu kultúry a histórie. Červený Kláštor totiž nie je len východzím bodom pre turistiku.


Nachádza sa tu historicko-kultúrny objekt Červený kláštor alebo tiež Lechnický kláštor. Súčasťou kláštorného areálu je gotický kostol sv. Antona a chránený areál Pieninské Lipy, ktorý chráni 19 vzácnych starých líp.


Červený kláštor je spojený s legendárnym mníchom Cypriánom, ktorý sa tu venoval pestovaniu rôznych liečivých bylín. Jeho rozsiahly herbár patrí k stálym kúskom v lekárskej expozícií kláštorného múzea.


Keď sa dostatočne nabažíte výnimočnej atmosféry tohto historického miesta, je na čase sadnúť do auta a presunúť sa na poslednú zastávku dnešného výletného dňa.


Je ním Ľubovniansky hrad nad mestom Stará Ľubovňa. Preslávil sa napríklad väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.


V súčasnosti hrad ukrýva bohaté expozície a je miestom konania rôznych hradných podujatí. Pod hradom sa navyše nachádza skanzen a stredoveký tábor.


Svoj výlet môžete zakončiť v niektorej z miestnych reštaurácií alebo salaši a vychutnať si tradičnú kuchyňu do sýtosti.


Veríme, že našich pár nevšedných tipov, kam na výlet na Slovensku, vás natoľko inšpiruje, že sa na tieto výnimočné miesta vyberiete hneď najbližší týždeň.


Počasie