• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Termín na získanie 350-eurového príspevku na digitálne zariadenie sa predlžuje, nárok majú štyri skupiny žiakov

Termín na získanie 350-eurového príspevku na digitálne zariadenie sa predlžuje, nárok majú štyri skupiny žiakov

To, že po štyroch mesiacoch máme už viac ako 90-tisíc zaregistrovaných žiakov svedčí o tom, že rodiny i samotní žiaci vnímajú tento nástroj pomoci ako zmysluplný a adresný.

Termín na získanie 350-eurového príspevku na nákup digitálneho zariadenia sa predlžuje do 31. augusta pre skupinu žiakov prvých ročníkov stredných škôl. Pre ostatné skupiny žiakov platí konečný termín 30. septembra.

Nárok na príspevok má 152-tisíc žiakov, v systémoch je aktuálne zaevidovaných viac než 90-tisíc registrácií. Ako uviedol predseda Digitálnej koalície (DK) Mário Lelovský, štyri mesiace od začiatku projektu už má viac než 10-tisíc žiakov zariadenie doma.

Prostriedky ale nie sú vyčerpané, preto sa DK spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR rozhodli predĺžiť termín registrácie pre všetky oprávnené skupiny.

Podmienkou pre zapojenie je vyplnenie registračného formulára na stránke www.digitalnyziak.sk. Na danej stránke je možné nájsť i bližšie informácie k projektu. V tlačovej správe o tom informovala DK.

Kto má na zariadenie nárok?

„To, že po štyroch mesiacoch máme už viac ako 90-tisíc zaregistrovaných žiakov svedčí o tom, že rodiny i samotní žiaci vnímajú tento nástroj pomoci ako zmysluplný a adresný. Aj napriek tomu, že ide na Slovensku o pilotný projekt, celý proces, od registrácie až po získanie zariadenia v predajniach, prebieha bezproblémovo. Predĺženie termínu na registráciu poskytuje príležitosť aj pre tých, ktorí možno doposiaľ váhali a verím, že aj vďaka nemu budeme mať na Slovensku čoskoro tisíce digitálnych žiakov, ktorí sa budú môcť vzdelávať ešte efektívnejšie,“ uviedol projektový manažér DK Pavol Šedo.

Nárok na príspevok na nákup nového digitálneho zariadenia majú štyri skupiny žiakov. Ide o žiakov prvých ročníkov stredných škôl v školskom roku 2022/3023, žiakov z domácností s nízkymi príjmami a v hmotnej núdzi, a tiež žiakov, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Cieľ projektu

Cieľom projektu je zvýšenie dostupnosti digitálnych zariadení pre všetkých žiakov, bez ohľadu na socio-ekonomické prostredie, z ktorého pochádzajú. DK aj rezort investícií kooperujú s jednotlivými školami, zriaďovateľmi škôl i komunitnými centrami.

„Spoločným cieľom je poskytnúť dostatok informácií a pomoc so samotným procesom registrácie všetkým, ktorí to potrebujú. Okrem fyzickej podpory v jednotlivých regiónoch sa žiaci a ich zákonní zástupcovia môžu stále obrátiť aj na pracovníkov nášho callcentra,“ uzavrel Šedo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie