Viaceré mestá v Iraku sa vo štvrtok dostali na horné priečky rebríčka najhorúcejších miest na svete.
Teploty presiahli 50 stupňov Celzia, štátni zamestnanci Iraku tak dostali deň voľna

4.8.2022 (Webnoviny.sk) - Štátni zamestnanci vo viacerých častiach Iraku dostali deň voľna, keď teploty v krajine presiahli 50 stupňov Celzia. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestne médiá.
Najmenej desať guvernorátov v dôsledku spaľujúcej horúčavy prerušilo prácu väčšiny štátnych zamestnancov, informuje Kurdistan24.
V južnom prístavnom meste Basra, kde sú teploty výnimočne vysoké, sa pre štátnych zamestnancov začalo štvordňové voľno.
Vlna horúčav v krajine trvá od polovice júla a podľa predpovedí by mala pokračovať. Vysoké teploty v Iraku nie sú ničím nezvyčajným, keďže patrí medzi najhorúcejšie miesta na Zemi, no podľa obyvateľov sa podmienky zhoršujú.
Vlny horúčav sú častejšie, intenzívnejšie a trvajú dlhšie v dôsledku klimatickej zmeny spôsobenej ľuďmi. Irak je pritom podľa OSN v súvislosti s klimatickou zmenou jednou z najviac zraniteľných krajín na Blízkom východe.
Viac k téme: Extrémne horúčavy, Klimatická zmena
Najčítanejšia najnovšia správa
Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.
Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci
Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.
Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.
V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.
Návrat zahraničnej klientely
Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.
Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.
Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.
Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji
Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.
Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.
V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.
V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.
Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.