• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Teplota oceánov prekonala rekord z roku 2016 a vedcov znepokojuje, že to prišlo v neobvyklom období

Teplota oceánov prekonala rekord z roku 2016 a vedcov znepokojuje, že to prišlo v neobvyklom období

Vedci tvrdia, že sa začína ďalší El Nino, ale zatiaľ je slabý. To znamená, že teploty oceánov v nadchádzajúcich mesiacoch zjavne ešte stúpnu nad priemer.

Oceány tento týždeň dosiahli svoju doteraz najvyššiu zaznamenanú teplotu. Priemerná denná globálna teplota morskej hladiny bola 20,96 stupňa Celzia, uviedla Služba pre klimatickú zmenu programu Európskej únie (EÚ) Copernicus.

Presiahla tak rekord z roku 2016. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Oceány sú dôležitý regulátor klímy. Prijímajú teplo, vytvárajú polovicu kyslíka na Zemi a poháňajú vzorce počasia.

Rýchlejšie topenie ľadovcov

Teplejšie vody majú menšiu schopnosť absorbovať oxid uhličitý, môžu tiež urýchliť topenie ľadovcov a následné zvýšenie hladiny mora, rušiť morské živočíchy ako ryby a veľryby, keď hľadajú chladnejšie vody, čím narúšajú potravinový reťazec.


Odborníci varujú, že môžu byť ovplyvnené zásoby rýb.

Vedcov znepokojuje načasovanie prekonania rekordu. Samantha Burgess zo služby Copernicus vysvetlila, že oceány by celosvetovo mali byť najteplejšie v marci, nie v auguste.

„Skutočnosť, že sme teraz zaznamenali rekord, ma znervózňuje pre to, o koľko sa môže oceán otepliť odteraz do budúceho marca,“ poznamenala.

El Nino bol v plnom prúde

Vedci skúmajú, prečo sú oceány teraz také horúce. Tvrdia však, že klimatické zmeny spôsobujú, že vody sú sú teplejšie, pretože absorbujú väčšinu tepla z emisií skleníkových plynov.


„Čím viac spaľujeme fosílne palivá, tým viac prebytočného tepla odoberú oceány, čo znamená, že tým dlhšie bude trvať, kým sa stabilizujú a dostanú späť tam, kde boli,“ vysvetlila Burgess.

Tento týždeň prekonaný rekord z roku 2016 vznikol v čase, keď bol prirodzene vyskytujúci sa teplý fenomén El Nino v plnom prúde a najsilnejší.

Séria morských vĺn horúčav

Vedci tvrdia, že sa začína ďalší El Nino, ale zatiaľ je slabý. To znamená, že teploty oceánov v nadchádzajúcich mesiacoch zjavne ešte stúpnu nad priemer.

Novému teplotnému rekordu predchádzala séria morských vĺn horúčav, okrem iného v britských vodách, v severnom Atlantickom oceáne, Stredozemnom mori a v Mexickom zálive.


Frekvencia morských vĺn horúčav sa podľa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC) medzi rokmi 1982 a 2016 zdvojnásobila, pričom sa od 80. rokov minulého storočia tiež zintenzívnili a predĺžili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie