• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Teplota oceánov prekonala rekord z roku 2016 a vedcov znepokojuje, že to prišlo v neobvyklom období

Teplota oceánov prekonala rekord z roku 2016 a vedcov znepokojuje, že to prišlo v neobvyklom období

Vedci tvrdia, že sa začína ďalší El Nino, ale zatiaľ je slabý. To znamená, že teploty oceánov v nadchádzajúcich mesiacoch zjavne ešte stúpnu nad priemer.

Oceány tento týždeň dosiahli svoju doteraz najvyššiu zaznamenanú teplotu. Priemerná denná globálna teplota morskej hladiny bola 20,96 stupňa Celzia, uviedla Služba pre klimatickú zmenu programu Európskej únie (EÚ) Copernicus.

Presiahla tak rekord z roku 2016. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Oceány sú dôležitý regulátor klímy. Prijímajú teplo, vytvárajú polovicu kyslíka na Zemi a poháňajú vzorce počasia.

Rýchlejšie topenie ľadovcov

Teplejšie vody majú menšiu schopnosť absorbovať oxid uhličitý, môžu tiež urýchliť topenie ľadovcov a následné zvýšenie hladiny mora, rušiť morské živočíchy ako ryby a veľryby, keď hľadajú chladnejšie vody, čím narúšajú potravinový reťazec.


Odborníci varujú, že môžu byť ovplyvnené zásoby rýb.

Vedcov znepokojuje načasovanie prekonania rekordu. Samantha Burgess zo služby Copernicus vysvetlila, že oceány by celosvetovo mali byť najteplejšie v marci, nie v auguste.

„Skutočnosť, že sme teraz zaznamenali rekord, ma znervózňuje pre to, o koľko sa môže oceán otepliť odteraz do budúceho marca,“ poznamenala.

El Nino bol v plnom prúde

Vedci skúmajú, prečo sú oceány teraz také horúce. Tvrdia však, že klimatické zmeny spôsobujú, že vody sú sú teplejšie, pretože absorbujú väčšinu tepla z emisií skleníkových plynov.


„Čím viac spaľujeme fosílne palivá, tým viac prebytočného tepla odoberú oceány, čo znamená, že tým dlhšie bude trvať, kým sa stabilizujú a dostanú späť tam, kde boli,“ vysvetlila Burgess.

Tento týždeň prekonaný rekord z roku 2016 vznikol v čase, keď bol prirodzene vyskytujúci sa teplý fenomén El Nino v plnom prúde a najsilnejší.

Séria morských vĺn horúčav

Vedci tvrdia, že sa začína ďalší El Nino, ale zatiaľ je slabý. To znamená, že teploty oceánov v nadchádzajúcich mesiacoch zjavne ešte stúpnu nad priemer.

Novému teplotnému rekordu predchádzala séria morských vĺn horúčav, okrem iného v britských vodách, v severnom Atlantickom oceáne, Stredozemnom mori a v Mexickom zálive.


Frekvencia morských vĺn horúčav sa podľa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC) medzi rokmi 1982 a 2016 zdvojnásobila, pričom sa od 80. rokov minulého storočia tiež zintenzívnili a predĺžili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie