• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Tehotná Dorota zomrela v dôsledku sepsy, nemocnica porušila jej práva

Tehotná Dorota zomrela v dôsledku sepsy, nemocnica porušila jej práva

Poľská konzervatívna vláda pred dvoma rokmi výrazne obmedzila prístup k interrupciám, ale zákon povoľuje prerušenie tehotenstva, ak je ohrozené zdravie alebo život ženy.

V prípade smrti tehotnej ženy v poľskom Nowom Targu v dôsledku sepsy, boli porušené jej práva. V pondelok to povedal pacientsky ombudsman Bartłomiej Chmielowiec, podľa ktorého nemocnica porušila práva pacientky.

Tridsaťtriročná Dorota Lalik zomrela 24. mája v Nemocnici Jána Pavla II. v Nowom Targu. Do nemocnice prišla po tom, ako jej v piatom mesiaci tehotenstva odtiekla plodová voda.

Tam jej nariadili, aby ležala so zdvihnutými nohami. O tri dni zomrela v dôsledku sepsy.

Zanedbanie lekárskej starostlivosti

Právnička rodiny zosnulej Jolanta Budzowska v pondelok pre vysielateľa TVN24 povedala, že žene nepovedali, že jej šance na udržanie tehotenstva sú minimálne a že neukončením tehotenstva riskovala svoj život. Podľa jej slov je to zanedbanie lekárskej starostlivosti.


Úmrtie z Nowého Targu je najnovší prípad, keď tehotná žena zomrela v nemocnici, kde sa snažili udržať tehotenstvo v dôsledku tlkotu srdca plodu, až kým sa jej už nedalo pomôcť. V septembri takto zomrela žena v nemocnici v meste Pszczyna.

Obmedzený prístup k interrupciám

Tieto prípady vyvolali otázky, či sa lekári neboja vykonávať interrupcie, aby zachránili ženy s komplikovaným tehotenstvom.


Poľská konzervatívna vláda pred dvoma rokmi výrazne obmedzila prístup k interrupciám, ale zákon povoľuje prerušenie tehotenstva, ak je ohrozené zdravie alebo život ženy. Podľa opozičných zákonodarcov sa však ženy v súvislosti s prísnym zákonom obávajú o svoje zdravie.


Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v pondelok zdôraznil, že každá žena, ktorej tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie, má právo na interrupciu. Politik oznámil, že menuje tím, ktorý má preskúmať usmernenia krajiny o ukončení tehotenstva, pričom uviedol, že medzi jeho členmi budú aj ženy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie