• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Tandemový zoskok padákom: Všetko čo potrebujete vedieť

Tandemový zoskok padákom: Všetko čo potrebujete vedieť

Najčastejšie sa tandemový zoskok padákom skáče z výšky 3 000 až 4 000 metrov.

Tandemový zoskok patrí medzi najobľúbenejšie adrenalínové zážitky. Ešte aby nie, takú nálož emócií sa vám inde len tak nepošťastí zažiť. Ale kým si skočíte, poďte si o tandemových zoskokoch prečítať a pripraviť sa na ne.

Čo je tandemový zoskok padákom

Tandemový zoskok padákom je pomerne mladé odvetvie parašutizmu, ktoré umožňuje zažiť zoskok z lietadla a voľný pád takmer komukoľvek, a to bez parašutistického výcviku.

Vďaka jednoduchej dostupnosti je to tiež jeden z najobľúbenejších adrenalínových zážitkov na svete. Cena tandemového zoskoku sa navyše pohybuje okolo 150 až 200 eur (záleží na letisku aj skokovej výške), čo z tohto zážitku robí kratochvíľu dostupnú širokej verejnosti.

Ako to celé vyzerá

Pýtate sa, ako taký zoskok prebieha? Spoločne s inštruktorom vystúpite lietadlom alebo vrtuľníkom či teplovzdušným balónom do dostatočnej výšky, kde si vás k sebe skúsený parašutista pripevní pomocou špeciálneho postroja. Takýto vyhliadkový let trvá spravidla 15–30 minút, záleží na zvolenej výške a poveternostných podmienkach.


Akonáhle naberiete žiadanú výšku, čakáte na povolenie na zoskok. Po jeho zaznení spoločne vyskočíte a budete sa k zemi rútiť rýchlosťou asi 200 km/h po dobu približne 1 minúty. Potom inštruktor otvorí padák a doplachtí s vami bezpečne až na zem. Dolet trvá približne ďalších 10 minút. Celý zážitok potom zakončuje hladké pristátie a poriadna nálož endorfínov.Z akých výšok sa skáče?

Najčastejšie sa tandemový zoskok padákom skáče z výšky 3 000 až 4 000 metrov. Čím vyššia zoskoková výška, tým dlhší voľný pád vás čaká. Z tejto výšky sa môže skokan pripraviť približne na 40 sekúnd až 1 minútu voľného pádu. Vzhľadom k tomu, že sa k zemi budete rútiť rýchlosťou 200 km/h, bude tá minúta poriadne intenzívna, toho sa báť nemusíte!

Skúsenejší, alebo jednoducho len odvážnejší skokani si však môžu vyskúšať aj tandemový zoskok zo 6 kilometrov, ktorý prebieha iba na jednom letisku na Slovensku, a to v Senici, pretože na zoskok z takej výšky je potrebné špeciálne vybavenie. Pri tomto extrémnom zoskoku počítajte takmer s dvojnásobnou dobou letu voľným pádom aj s oveľa nižšou teplotou vzduchu hore. S každým nastúpeným výškovým kilometrom totiž teplota klesá približne o 6 °C.Pre koho je tandemový zoskok padákom vhodný

Tandemový zoskok padákom si môže skočiť prakticky ktokoľvek. Stačí sa vojsť do maximálnej váhy okolo 110 kg a mať aspoň bežnú fyzičku. Nie je potrebné ani podstupovať zdravotné vyšetrenie, iba podpíšete zdravotné vyhlásenie, ktorým potvrdíte dobrý zdravotný stav.


Čo sa týka veku, je spodná hranica 8 rokov (a výška minimálne 120 cm), a to s tým, že do 18 rokov je pre zoskok potrebný súhlas zákonného zástupcu. Horná veková hranica neexistuje, niekoľko skokanov si tento zážitok užilo aj po prekonaní vekovej hranice 100 rokov! V súčasnosti najstaršia skokanka Rut Larssonová skočila vo veku 103 rokov a drží tak svetový rekord. Prvýkrát si pritom skočila až v 102 rokoch.

Zaujímavosti a rekordy zo sveta tandemových zoskokov

Zaujíma vás, koľko tandemových zoskokov je možné zvládnuť počas jedného dňa? Najviac zoskokov v jeden deň má na svedomí Jay Stokes, a to konkrétne 640. Predchádzajúci rekord v počte zoskokov za 24 hodín prekonal o celých 106 zoskokov. Treba podotknúť, že tento rekord mal na svedomí aj on.


Ale ani česká skokanská scéna nezaháľa. Zatiaľ čo svetovo najstarší skokan, respektíve skokanka, si voľný pád užila v 103 rokoch, najstarší český parašutista si tandem skočil vo svojich 102 rokoch. Pilot padáku mal v tom čase 71 rokov, takže celkovo dala posádka dohromady úctyhodný vek 173 rokov.


Idete do toho? Na Adrop.sk nájdete aj množstvo ďalších božích zážitkov. Tak sa stavajte pozrieť.

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie