• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Taliban odmietol pomoc USA pri potláčaní afganskej odnože Islamského štátu

Taliban odmietol pomoc USA pri potláčaní afganskej odnože Islamského štátu

Afganská odnož Islamského štátu od svojho vzniku v roku 2014 opakovane podniká útoky na menšinových šiitských moslimov vo východnej časti krajiny.

9.10.2021 (Webnoviny.sk) - Hnutie Taliban vylučuje spoluprácu s USA pri potláčaní extrémistov z Islamského štátu (IS) v Afganistane. Pre agentúru AP to v sobotu uviedol hovorca hnutia.

„S Daešom (pozn. red. arabský názov IS) sa dokážeme vysporiadať vlastnými silami,“ uviedol hovorca Suhail Šahín v odpovedi na otázku, či bude Taliban pri potláčaní afganskej odnože IS kooperovať s USA.

Násilnosti sa stupňujú

Afganská odnož IS od svojho vzniku v roku 2014 opakovane podniká útoky na menšinových šiitských moslimov vo východnej časti krajiny. Od nástupu Talibanu k moci IS násilnosti stupňuje. V piatok samovražedný útočník patriaci k militantom zabil najmenej 46 šiitských moslimov a desiatky ďalších zranil. IS považujú za mimoriadne vážnu hrozbu aj Spojené štáty.

Zástupcovia Talibanu a Spojený štátov počas víkendu rokujú o potláčaní extrémistických skupín v Afganistane a spolupráci pri evakuácii cudzích štátnych príslušníkov z Afganistanu.

V sobotu to potvrdili predstavitelia oboch strán. Stretnutie je prvým svojho druhu od stiahnutia sa amerických ozbrojených síl z Afganistanu koncom augusta. Rozhovory sa uskutočnia v hlavnom meste Kataru Dauha.

Diskusie o mierovej dohode

Hovorca Talibanu Šahín uviedol, že predmetom rokovaní bude aj mierová dohoda, ktorú podpísal Taliban s Washingtonom v roku 2020. Dohoda viedla k ukončeniu 20-ročnej vojenskej prítomnosti USA v Afganistane.

Ďalší predstaviteľ Talibanu pod podmienkou anonymity uviedol, že zúčastnené strany sa budú zaoberať aj problematikou boja proti terorizmu.

Dohoda z roku 2020, ktorú vyrokovala administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, požaduje od Talibanu, aby prerušil akékoľvek väzby s teroristickými skupinami a garantoval, že krajina nebude poskytovať útočisko osobám, ktoré by mohli zaútočiť na USA a ich spojencov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie