• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Takmer tretina pacientov vyliečených z ochorenia COVID-19 skončí opäť v nemocnici. Každý ôsmy zomrie

Takmer tretina pacientov vyliečených z ochorenia COVID-19 skončí opäť v nemocnici. Každý ôsmy zomrie

Čísla pritom môžu byť ešte horšie, ako uvádza The Telegraph.

Britská štúdia odhalila nové znepokojivé skutočnosti o pacientoch, ktorí prekonajú ochorenie COVID-19. Najmä u tých, ktorí mali ťažší priebeh, sa často vyskytnú následné zdravotné komplikácie. Sú to problémy so srdcom, chronické stavy pečene a obličiek či cukrovka.

Aj preto sa takmer tretina z nich do piatich mesiacov vráti späť do nemocnice. Čo je ešte horšie, každý ôsmy zomrie. Potvrdil to výskum Univerzity v Leicesteri v spolupráci s britským Úradom pre národné štatistiky (ONS).

Zo 47 780 ľudí prepustených z nemocnice v prvej vlne pandémie nového koronavírusu bolo 29,4 percent do 140 dní prijatých späť do nemocnice a až 12,3 percent z celkového počtu zomrelo. Vedci preto požadujú urgentné sledovanie osôb prepustených z nemocnice.

Môže ich byť aj viac

Čísla pritom môžu byť ešte horšie, ako uvádza The Telegraph. Nakoľko v Spojenom kráľovstve je aktuálny hraničný bod pre zaznamenanie úmrtia z dôvodu ochorenia COVID-19 maximálne 28 dní po pozitívnom teste, do štatistík môžu byť zahrnuté ďalšie tisíce ľudí.

Autor štúdie, profesor Kamlesh Khunti uviedol, že ide zatiaľ o najväčšiu štúdiou o ľuďoch prepustených z nemocnice po prijatí s diagnózou COVID-19. Z výsledkov podľa neho vyplýva, že sa treba sústrediť aj na dlhodobé následky tohto ochorenia.


„Zdá sa, že ľudia odchádzajú domov, majú dlhodobé následky, vracajú sa späť a zomierajú. Vidíme, že takmer 30 percent bolo prijatých späť, a to je veľa ľudí,“ povedal Khunti a dodal, že je nutné zriadiť nový systém monitoringu pacientov.

Cukrovka

Štúdia tiež odhalila, že u pacientov, ktorí sa z COVID-19 vyliečili, bola takmer 3,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú znovu prijatí do nemocnice a zomrú v časovom rámci do 140 dní od prepustenia, ako u ostatných ambulantných pacientov.


Khunti uviedol, že veľa ľudí sa vracia kvôli novej diagnóze a u mnohých sa vyvinuli problémy so srdcom, obličkami a pečeňou, ako aj cukrovka. Zdôraznil, že je dôležité zabezpečiť, aby pacientom s ťažkým priebehom COVID-19 bola nasadená ďalšia liečba.

„Nevieme, či je to preto, že COVID zničil beta bunky pankreasu, ktoré vytvárajú inzulín, a preto dostanete cukrovku 1. typu alebo či COVID spôsobuje inzulínovú rezistenciu a vyvinie sa cukrovka 2. typu, ale prekvapivo u mnohých diagnostikujeme cukrovku,“ dodal Khunti.

Pečeň aj srdce

Na základe výsledkov z magnetickej rezonančnej spektroskopie (MRS) u pacientov, ktorí sa po prekonaní COVID-19 do nemocnice vrátia, odhalili aj problémy so srdcom a pečeňou. Títo ľudia nevyhnutne potrebujú ďalej brať lieky, ako upozornil Khunti.


Už v minulom roku vedci z North Bristol NHS Trust zistili, že tri štvrtiny pacientov s koronavírusom SARS-CoV-2, ktorí sa liečili v bristolskej nemocnici Southmead, sa ešte aj o tri mesiace neskôr stále sťažovali na rôzne zdravotné problémy.

Medzi najčastejšie patrili dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, nadmerná únava a bolesti svalov, v dôsledku ktorých sa ľudia nezvládali ani len umyť či obliecť, nehovoriac o návrate do práce. Niektorí pacienti, ktorí vírus prekonali, dokonca potrebovali invalidný vozík.

Oveľa viac ako smrť

V decembri 2020 ONS odhadla, že jeden z 10 ľudí, ktorí sa nakazia novým koronavírusom, trpí dlhodobými symptómami ochorenia COVID-19 trvajúcimi tri alebo viac mesiacov.


Podľa iných údajov ONS koncom novembra minulého roka u zhruba 186-tisíc Angličanov pretrvávali symptómy päť až 12 týždňov. Či to súvisí s objavením sa agresívnejšieho britského kmeňa koronavírusu vedci zatiaľ nevedia.


Nová štúdia sa nachádza vo fáze pred publikovaním, ešte nebola odborne posúdená, no recenzenti už príspevok označili za „významný“. Christina Pagelová z The University College London na margo výskumu uviedla, že COVID-19 je „oveľa viac ako smrť“.

Matovič oznámil skvelé správy: Tlačová konferencia po rokovaní vlády (video)

Európa obchoduje s vakcínami proti COVID-19, sú drahé a je ich málo. Koľko stoja a majú ich slovenské nemocnice dostatok?

Konečne vieme, ako dlho bude účinkovať vakcína proti COVID-19. Aspoň tá od Moderny

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Záhadné šírenie nového kmeňa COVID-19: Slovenské hranice ostávajú otvorené, cestovné obmedzenia nemajú zmysel

Najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19. Kedy na mňa príde rad a môžem vakcíny kombinovať?

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie