• Dnes je: Piatok 22. septembra 2023 meniny má Móric

Takmer každý tretí Slovák nemá finančnú rezervu a 40 percent žije od výplaty do výplaty

Takmer každý tretí Slovák nemá finančnú rezervu a 40 percent žije od výplaty do výplaty

Nepriaznivé udalosti vo svete, vrátane finančného sveta, navodzujú u mnohých ľudí strach až úzkosť.

Slováci vkročili do nového roka s menšími finančnými rezervami. V decembri boli celkové vklady obyvateľstva v bankách medziročne nižšie o 1,3 %. Vklady klesli už tretí mesiac po sebe.

Zníženie zaznamenali najmä termínované vklady, a to o 3,1 %. Z prieskumu Poštovej banky od firmy 2muse vyplýva, že ľudia negatívnejšie vnímajú svoju finančnú situáciu.

Výrazne sa zhoršila u 22,7 % respondentov. Takmer každý tretí Slovák nemá finančnú rezervu a ani si ju netvorí.

Viac ľudí žije od výplaty do výplaty

Na Slovensku sa zvýšilo percento ľudí, ktorí žijú od výplaty do výplaty na 40 %. Priebežne sa zvyšuje aj percento tých, ktorí už žijú na dlh.

„Nepriaznivé udalosti vo svete, vrátane finančného sveta, navodzujú u mnohých ľudí strach až úzkosť. Vyplývajú z obáv, ako budeme tieto nepriaznivé situácie zvládať,“ konštatuje psychologička Viera Bačová. Výrazné zlepšenie svojej finančnej situácie pociťuje len jedno percento Slovákov.

Najoptimistickejší sú v jednom kraji

Najviac finančných optimistov je v Bratislavskom kraji, kde až takmer 16 % považuje svoju finančnú situáciu za optimálnu až zlepšenú. Naopak, výrazné zhoršenie svojej finančnej situácie pociťujú najviac v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Deklaruje to takmer 28 % opýtaných.


S tým je úzko prepojená aj tvorba finančnej rezervy. Aktuálne ňou nedisponuje každý tretí opýtaný a ani si ju netvorí. V Banskobystrickom kraji je situácia najpálčivejšia, bez úspor je takmer 40 %.

„Viac ako 80 % tých, ktorí si nesporia, uvádza ako dôvod nízky príjem a fakt, že si pre to nedokážu nič odložiť. Častokrát si mylne myslia, že pokiaľ si neodložia aspoň 20 % z platu, tak sa do sporenia púšťať ani nemusia,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Poštovej banky Melinda Burdanová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 22. september 2023

horoskopy na dnes piatok 22 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 22. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Povinností bude priveľa, bez pomoci ich nezvládnete. Stretnete spriaznenú dušu, o ktorej ste ani netušili. Myslite na svoje fyzické aj duševné zdravie.

Býk 21.4. - 21.5.

Budete stáť pred dôležitým rozhodnutím, musíte reagovať pružne a rýchlo. Inak pustíte šancu pomedzi prsty. Vo finančných záležitostiach radšej pribrzdite.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pokúste sa nezaťahovať osobné spory do pracovných záležitostí. Vlastnou nerozvážnosťou môžete naštrbiť svoju doteraz bezchybnú profesionálnu povesť.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše návrhy budú prijímať s takým nadšením, s akým ste ani nerátali. Pokúste sa ponuku ešte rozšíriť. Nemyslite však len na to, ako ľahko prísť k zisku.Všetky Horoskopy pre Piatok 22. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie