• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

SZČO môžu žiadať štát o príspevok na udržanie zamestnanosti za marec, musia splniť niekoľko podmienok

SZČO môžu žiadať štát o príspevok na udržanie zamestnanosti za marec, musia splniť niekoľko podmienok

Oprávneným žiadateľom je SZČO, ktorej klesli tržby najmenej o 40 percent a prevádzkuje svoju činnosť nepretržite najmenej 24 mesiacov pred podaním žiadosti o príspevok.

1.4.2022 (Webnoviny.sk) - Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré pre pandemické opatrenia museli prerušiť alebo obmedziť svoju činnosť, môžu za marec tohto roka žiadať o príspevok od štátu. Finančnú pomoc im po splnení všetkých podmienok štát vyplatí z projektu určeného špeciálne pre SZČO.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podmienky poskytovania pomoci sú nastavené podobne ako pri podpore v čase skrátenej práce pre zamestnávateľov. V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

SZČO musí platiť 24 mesiacov poistenie

SZČO súčasne musí najmenej 24 mesiacov platiť nemocenské a dôchodkové poistenie. Tento projekt na podporu udržania pracovných miest SZČO sa nevzťahuje na spoločnosti s ručením obmedzeným.

Maximálna suma príspevku

Príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti sa bude poskytovať vo výške 60 percent z vymeriavacieho základu, z ktorého SZČO platí povinné sociálne odvody k 28. februáru tohto roka. Maximálna suma príspevku dosahuje 810 eur.

Ak žiadateľ súčasne vykonáva aj inú prácu na základe pracovného pomeru alebo uzatvorenej dohody, suma čistého príjmu z tejto činnosti sa odpočíta od výšky príspevku. SZČO, ktorá dostala príspevok od štátu, má povinnosť pokračovať v zárobkovej činnosti najmenej dva mesiace po mesiaci, za ktorý čerpala finančnú pomoc.

Možnosti podania žiadosti

Žiadatelia o príspevok musia vyplniť a podpísať žiadosť, vrátane vyhlásenia o poskytnutí pomoci, a odoslať ju poštou alebo doručiť osobne na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa územného obvodu, kde vykonávajú zárobkovú činnosť.

SZČO môžu žiadosť podať aj elektronicky cez Ústredný portál verejnej správy slovensko.sk. Žiadosti za marec tohto roka je potrebné predložiť najneskôr do 30. apríla tohto roka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie