• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Švédsko by sa podľa Blinkena malo pridať k NATO, Turecko zase dostať vylepšené stíhačky F-16

Švédsko by sa podľa Blinkena malo pridať k NATO, Turecko zase dostať vylepšené stíhačky F-16

Blinken však napriek tomu trval na tom, že tieto dve otázky sa líšia, no zdôraznil, že vyriešenie oboch by výrazne posilnilo európsku bezpečnosť.

31.5.2023 (SITA.sk) - Nastal čas, aby Turecko upustilo od svojich námietok proti tomu, aby sa Švédsko pridalo k Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). V utorok to skonštatoval americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a zároveň dodal, že administratíva prezidenta Joea Bidena je presvedčená, že Turecko by malo „čo najskôr“ dostať vylepšené stíhačky F-16.

Šéf americkej diplomacie pritom trval na tom, že administratíva tieto dve otázky nespája, i keď priznal, že niektorí americkí zákonodarcovia to robia.

Dohoda so Švédskom

Nepriamo tieto dve záležitosti spojil aj prezident Joe Biden v pondelkovom telefonickom rozhovore s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

„Hovoril som s Erdoganom a on chce stále pracovať na niečom, čo sa týka lietadiel F-16. Povedal som mu, že my chceme dohodu so Švédskom. Tak to urobme,“ vyjadril sa Biden.

Blinken však napriek tomu trval na tom, že tieto dve otázky sa líšia, no zdôraznil, že vyriešenie oboch by výrazne posilnilo európsku bezpečnosť.

Balík F-16

„Obe tieto otázky sú podľa nášho názoru životne dôležité pre európsku bezpečnosť,“ povedal minister novinárom na spoločnej tlačovej konferencii so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom v severošvédskom meste Lule?.

„Sme presvedčení, že obe by sa mali čo najrýchlejšie posunúť vpred, to znamená pristúpenie Švédska a širší pokrok v súvislosti s balíkom F-16,“ pokračoval s tým, že podľa nich „nastal čas“.


Odmietol pritom predpovedať, kedy by mohli Turecko a Maďarsko, ktoré je jediným ďalším členom NATO, čo ešte neratifikoval členstvo Švédska, dať svoj súhlas.


Ubezpečil však, že „nepochybujeme o tom, že to môže byť, malo by to byť a očakávame, že to bude“ dokončené v čase, keď sa lídri aliancie stretnú v júli na výročnom samite v litovskom Vilniuse.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie