• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Súťažou na výstavbu úseku R2 pri Košiciach sa bude zaoberať hospodársky výbor na mimoriadnom rokovaní

Súťažou na výstavbu úseku R2 pri Košiciach sa bude zaoberať hospodársky výbor na mimoriadnom rokovaní

Rozhodnutie o tendri vyvolalo ostrý spor medzi ministerstvom dopravy a výstavby a ÚVO.

Súťaž na výstavbu rýchlostnej cesty R2 pri Košiciach bude v utorok 11. januára popoludní témou mimoriadneho rokovania parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti.

Dôvodom je zatiaľ neprávoplatné prvostupňové rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý vlani v decembri nariadil Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) tender zrušiť pre formálne nedostatky v súťažných podkladoch.

Úrad tak urobil po záverečnej kontrole súťaže, trvajúcej tri roky, pred očakávaným podpisom zmluvy s vybraným zhotoviteľom úseku R2 Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov. NDS sa proti rozhodnutiu úradu odvolala v posledný deň vlaňajška, rada úradu ako druhostupňový orgán by mala o odvolaní rozhodnúť približne do polovice februára, v závislosti od priebehu konania.

Ostrý spor

Rozhodnutie o tendri vyvolalo ostrý spor medzi ministerstvom dopravy a výstavby a ÚVO. Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) rozhodnutie úradu ešte pred Vianocami tvrdo kritizoval, označil ho za bezprecedentné, neodborné a mimo aplikačnú prax, pričom môže byť ohrozené využitie finančných prostriedkov Európskej únie z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra do konca roka 2023.


Ministerstvo a diaľničiari už vlani v lete uzavreli zmluvu o financovaní výstavby časti košického obchvatu na R2 z európskych zdrojov a zo štátneho rozpočtu. NDS vybrala za zhotoviteľa stavby združenie spoločnosti Eurovia SK, a. s., a Eurovia CS, a.s., ktoré navrhli cenu 132,6 mil. eur bez DPH, výstavba by mala trvať tri roky.

Útok s arogantným tónom

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák sa v pondelok ohradil proti útokom ministra dopravy na úrad pre rozhodnutie o zrušení súťaže. Viaceré jeho výroky z decembra označil za arogantné, zavádzajúce a nepravdivé. Podľa Hliváka minister dopravy sa stal azda prvým politikom, ktorý si dovolil otvorený útok s arogantným tónom voči úradu. Predpokladá, že sa tak snažil odviesť pozornosť od vlastnej zodpovednosti za súťaž.


Šéf úradu označil za nepravdivé vyjadrenia ministra o tom, že neexistuje ekvivalent k štandardom FIDIC, že rozhodnutie úradu je protizákonné, mimo aplikačnú prax a že ide o šikanovanie úradníkov. Doležal v reakcii odmietol politické tlaky v súvislosti s kritikou rozhodnutia úradu a jeho predsedovi odkázal, že si netreba zamieňať poukazovanie na neodbornosť a úradnícku nadprácu s domnelým útokom na nezávislosť úradu.

Treba vyvodiť dôsledky

„Verím, že nájdeme cestu, ako z toho von, aby sa roky prípravy stavby a hľadania dodávateľa nevyhodili do koša pre byrokratickú chybu, ktorá zrejme aj tak mala na priebeh súťaže nulový vplyv,” povedal minulý týždeň predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský.


„Z chýb treba vyvodiť dôsledky, ale zrušiť a zopakovať celú súťaž je drastický krok, ktorý môže pribrzdiť ekonomický rast regiónu na dlhé roky,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie