• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Sulíkovo ministerstvo podporí budovanie nabíjačiek pre elektromobily. Kto sa bude môcť uchádzať o dotáciu?

Sulíkovo ministerstvo podporí budovanie nabíjačiek pre elektromobily. Kto sa bude môcť uchádzať o dotáciu?

Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR výzvu na podporu budovania nabíjacích staníc.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol rezort, predpokladaný termín vyhlásenia výzvy pre obce a vyššie územné celky je posledný štvrťrok tohto roka a pre právnické osoby prvý štvrťrok budúceho roka.

Štát preplatí 50 percent nákladov

„Predbežne je v rámci výzvy dotácia napríklad pre právnické osoby v sume 6 miliónov eur. Výška dotácie sa predpokladá v tomto prípade až do 50 % z oprávnených výdavkov, maximálne však 1 500 eur za 1 AC nabíjací bod a 14 500 eur za 1 DC nabíjaciu stanicu,” priblížilo ministerstvo.

Počet vybudovaných nabíjacích bodov nebude limitovaný. Presné lehoty a termíny budú zverejnené spolu s výzvou. „Predpokladáme, že uvedená výzva bude otvorená do vyčerpania alokovaných prostriedkov,“ uzavrel rezort hospodárstva.

Sieť nabíjačiek sa rozrastá

Podľa posledných údajov zverejnených vo februári Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA) má Slovensko 1 020 nabíjacích bodov v celkovo 430 lokalitách. Ich počet medziročne stúpol o 37 %.

Takmer tri štvrtiny zo všetkých nabíjacích bodov sú bežné 22 kW body na striedavý prúd a takmer jednu štvrtinu tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd. Zvyšných 59 tvoria ultrarýchle DC nabíjačky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie