• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Súdny dvor Európskej únie dal za pravdu poľskému sudcovi, ktorého suspendovali pre kritiku vlády

Súdny dvor Európskej únie dal za pravdu poľskému sudcovi, ktorého suspendovali pre kritiku vlády

Disciplinárna komora poľského najvyššieho súdu v roku 2020 suspendovala Igora Tuleyu a znížila mu plat o 25%.

13.7.2023 (SITA.sk) - Súdny dvor Európskej únie vo štvrtok rozhodol, že pozastavenie výkonu funkcie sudcovi, ktorý v Poľsku kritizoval vládu, je v rozpore s právom Európskej únie (EÚ) a mal by sa vrátiť do funkcie s plným platom.

Predstavuje to najnovšie zo série rozhodnutí, ktorými Únia nariaďuje poľskej pravicovej vláde zrušiť zmeny v súdnictve, ktoré sú podľa nej v rozpore s princípmi právneho štátu.

Postihovali aj ďalších sudcov

Disciplinárna komora poľského najvyššieho súdu v roku 2020 suspendovala Igora Tuleyu a znížila mu plat o 25%. Sudcovi, ktorý bol kritický k zmenám v súdnictve, tiež odobrali imunitu, čo umožnilo prokurátorom vzniesť voči nemu obvinenia.

Tento orgán pritom použili aj proti ďalším sudcom, ktorí bránili nezávislosť súdnictva proti vláde strany Právo a spravodlivosť, ktorá je v Poľsku pri moci od roku 2015.

Tuleya na štvrtkové rozhodnutie reagoval s tým, že predstavuje „určitý úspech a príjemné prekvapenie“.

Je to podľa neho „vyhratá bitka, ale vojna o právny štát - proti vyhláseniam členov vládnucej strany - stále pokračuje“, skonštatoval a zároveň upozornil, že „stále ničia nezávislosť súdov a sudcov“.

Bránili mu v návrate do práce

Tuleya kritizoval kroky vlády a obrátil sa na európske súdy so žiadosťou o stanovisko k disciplinárnym konaniam proti nemu.

Fungovanie disciplinárnej komory medzitým pozastavili, pretože podľa EÚ porušila demokratické pravidlá. Tuleya sa však do práce nevrátil, pretože mu v tom bránili ďalšie justičné orgány kontrolované vládou.

Európsky súd pre ľudské práva minulý týždeň rozhodol, že Poľsko s Tuleyom nezaobchádzalo v súlade so zákonom a nariadil vláde, aby mu vyplatila odškodné 36-tisíc eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie