• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Súd ponechal rodičovské práva otcovi ruskej školáčky, ktorá nakreslila protivojnový obrázok

Súd ponechal rodičovské práva otcovi ruskej školáčky, ktorá nakreslila protivojnový obrázok

Problémy Alexeja Moskaľova sa začali po tom, ako niekto nahlásil úradom školskú kresbu jeho dcéry.

21.4.2023 (SITA.sk) - Ruský súd zamietol žalobu tamojších úradov na obmedzenie rodičovských práv slobodného otca Alexeja Moskaľova, ktorého odsúdili na dva roky väzenia za diskreditáciu ruskej armády po tom, ako jeho 13-ročná školopovinná dcéra Maša nakreslila protivojnový obrázok.

Moskaľovov právnik Vladimir Bilijenko to označil za dôležité morálne víťazstvo. Právna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatknutia, poďakovala „všetkým ľuďom, ktorí si robili starosti o túto rodinu“.

Otca vinili z kritiky armády

Problémy Moskaľova sa začali po tom, ako niekto nahlásil úradom školskú kresbu jeho dcéry. Dievča nakreslilo ukrajinskú vlajku s nápisom „Sláva Ukrajine“, rakety a ruskú vlajku s frázou „Nie vojne!“

Moskaľova následne obvinili z opakovanej kritiky ruskej armády na sociálnych sieťach. Keď sa začalo trestné konanie, jeho dcéru Mašu poslali do detského domova.

Päťdesiatštyriročný Moskaľov si nevypočul verdikt súdu v meste Jefremov v Tulskej oblasti, keďže krátko predtým utiekol z domáceho väzenia. O dva dni neskôr ho zadržali v susednom Bielorusku.


Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna uviedla, že ho vydali naspäť do Ruska a miesto jeho pobytu zostáva neznáme.

Maša je v opatere matky

Dievča sa momentálne nachádza v opatere matky Oľgy Sičichinovej. Tá v minulosti opustila Moskaľova i dcéru a založila si ďalšiu rodinu v inej časti Ruska. Začiatkom tohto mesiaca Sičichinová vyzdvihla Mašu v detskom domove a povedala, že sa o ňu postará.


Podľa sociálnych pracovníkov v Jefremove má dievča s matkou dobrý vzťah, znova začala chodiť do školy a dôvody žaloby na rodičov tak pominuli.

Ľudskoprávna organizácia Memorial, ktorú ruské úrady zakázali, predtým označila Moskaľova za politického väzňa. Spomenutý právnik Bilijenko pre nezávislé spravodajstvo Sotavision povedal, že dievča v jednom liste otcovi napísala: „Ocko, si môj hrdina.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie