• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Stromy sú nesmrteľné, dokazuje to nová štúdia

Stromy sú nesmrteľné, dokazuje to nová štúdia

Štúdia lesníckej univerzity v Pekingu po prvýkrát popisuje molekulárny mechanizmus, ktorý umožňuje stromom žiť stovky až tisíce rokov.

To, že stromy žijú dlhšie ako ľudia, vieme všetci. Ani ten najdlhovekejší živočích sa nedokáže dožiť toľko, ako niektoré stromy. Napríklad ginkgo biloba sa bežne dožíva až tritisíc rokov.

Nový výskum, ktorý zverejnil časopis Science, teraz však ukázal, že stromy sú v podstate nesmrteľné. Znamená to, že nezomierajú na starobu, ale, ak ich človek nevyrúbe, na škodcov, zásah bleskom či sucho. „Nesmrteľnosť je pre rastliny štandardný stav,“ komentoval výskum Howard Thomas, biológ z Aberystwythskej univerzity.

Štúdia lesníckej univerzity v Pekingu po prvýkrát popisuje molekulárny mechanizmus, ktorý umožňuje stromom žiť stovky až tisíce rokov. Vedci podrobili výskumu 34 zdravých stromov ginkgo v dvoch čínskych provinciách. Analýza vzoriek ukázala, že na stromoch sa nijako neprejavuje starnutie.

Starnú a umierajú len listy

Výskum letokruhov prezradil, že rast ginkga sa nespomalil ani po storočiach. S vekom sa nemenila ani veľkosť listov, schopnosť fotosyntézy či kvalita semien, čo sú všetko ukazovatele zdravia u rastlín.


Vedci skúmali listy a kmene stromov rôzneho veku aj na genetickej úrovni a zistili, že zmeny spojené so starnutím a umieraním sa prejavovali len v listoch. V dreve mladých a starých stromov žiadne rozdiely nezaznamenali. Podľa prírodovedcov je teda nepravdepodobné, že by samotné stromy zomierali vekom.


Výskum však priniesol aj dôkazy, že stromy časom nejaké zmeny zažívajú. Staršie stromy majú napríklad nižšiu hladinu rastového hormónu a viac hormónu, ktorý rast spomaľuje. U ginkga nad 200 rokov zaznamenali tiež spomalenie delenia buniek. Vyplýva z toho, že staršie stromy už nevytvárajú toľko nového dreva ako mladšie.

Aj starý strom sa bráni proti stresu

Autori štúdie považujú za možné, že po tisícoch rokov sa bunková aktivita a rast dreva spomalí natoľko, že strom nakoniec predsa len zomrie vekom, dôkazy však zatiaľ nezískali.


Výskum tiež ukázal, že stromy vekom nestrácajú schopnosť brániť sa voči vonkajším stresovým faktorom. Staré stromy sa bránia proti škodcom alebo suchu rovnako intenzívne, ako mladé stromy. „Nemať problémy so starnutím je pre človeka niečo nepochopiteľné,“ zakončil biológ Sergi Munné-Bosch z barcelonskej univerzity.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie