• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Strategické investície za stovky miliónov eur budú podľa progresívcov bez riadnej kontroly. Obchádzať ÚHP je chyba, tvrdí Kišš

Strategické investície za stovky miliónov eur budú podľa progresívcov bez riadnej kontroly. Obchádzať ÚHP je chyba, tvrdí Kišš

Obrovské projekty budú podľa progresívcov teraz hodnotiť vlastní podriadení ministrov na ich analytických útvaroch.

10.7.2024 (SITA.sk) - Vláda schválila prvé strategické investície, z ktorých podľa Progresívneho Slovenska vyšachovala Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Bez súťaží a predražené projekty

„Len ťažko pôjde o akúkoľvek reálnu kontrolu a nie len o pečiatku pre šéfa. Obchádzať pri strategických investíciách ÚHP je chybou. Tento útvar dbá o to, aby sa stavalo podľa priorít, aby projekty neboli predražené či zle nadizajnované,” zdôraznil poslanec NR SR za Progresívne Slovensko (PS) Štefan Kišš.

Podľa PS tiež hrozí, že väčšina schválených projektov bude realizovaná prostredníctvom PPP projektov, ktoré bývajú bez riadnych súťaží a predražené, upozornil odborník strany na dopravu Martin Pekár.

„Najväčšie obavy vzbudzujú rokovania ministra Ráža s čínskymi investormi ešte pred spustením akejkoľvek súťaže. Skúsenosti s čínskymi investíciami z okolitých krajín ukazujú na viaceré problémy. Hovoríme o nedostavaných projektoch, porušeniach podmienok zmlúv, nedodržaní termínov výstavby, a na konci dňa aj o výraznom prekročení finančných rozpočtov stavby,” dodal Pekár.

Systematické zbavovanie odborníkov

Poslanec NR SR Ján Hargaš zároveň poukázal na systematické zbavovanie sa odborníkov. Za posledných osem mesiacov podľa neho vláda vyhodila či donútila k odchodu množstvo odborníkov a s nimi aj kapacity pre kvalitné hodnotenia kľúčových projektov za milióny eur.

„Čerešničkou na torte arogancie moci je, že pre hodnotenie investície v rámci ministerstva stačí, aby malo ,analytické nástroje. Vyzerá to byť zmena šitá na mieru pre ministra Kaliňáka, ktorý analytickú jednotku vo svojom rezorte úplne zrušil,” upozornil Hargaš.

Bez kontroly

PS pripomína, že pod rezort obrany Róberta Kaliňáka spadá aj minulý týždeň schválená strategická investícia obnovy prešovskej nemocnice za 550 miliónov eur.

„Čo presne tie analytické nástroje ministerstva obrany sú, nevie nikto. Rezort obrany si však podľa tohto modelu bude môcť bez problémov postaviť v podstate čokoľvek, bez akejkoľvek kontroly. A začína zhurta, projektom rovno za pol miliardy,” uzavrel Kišš.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie