• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Štrajk dopravcov Eurobusu za vyššie mzdy je zrušený, zasiahlo ministerstvo hospodárstva

Štrajk dopravcov Eurobusu za vyššie mzdy je zrušený, zasiahlo ministerstvo hospodárstva

Štrajk bol podľa odborárov hraničným vyvrcholením dlhotrvajúceho kolektívneho sporu o uzavretie kolektívnej zmluvy, ktorý sa nepodarilo vyriešiť ani v konaní pred sprostredkovateľom.

Avizovaný pondelkový výstražný štrajk dopravcov zo spoločnosti Eurobus, a.s. závody Košice a Rožňava sa neuskutoční.

Zamestnávateľom bol totiž vo štvrtok doručený príkaz ministra hospodárstva, ktorý sa odvoláva na zákon o hospodárskej mobilizácii v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov v dôsledku vojny na Ukrajine.

Ten ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečovať dopravné úlohy. Informovala o tom Anita Fáková z odborového zväzu (OZ) KOVO.

Hrozil celodenný štrajk

Paradoxne, informáciu o tom, či sa na zamestnancov podniku Eurobus, a.s., vzťahuje takáto povinnosť, ktorá by im zabránila v dohľadnom čase štrajkovať, žiadali odborári už pred takmer tromi mesiacmi, koncom júna.

„Vtedy ich požiadavku zamestnávateľ ignoroval a príkaz predložil až teraz, keď v jeho spoločnosti hrozil celodenný ostrý štrajk ako dôsledok neúspešného kolektívneho vyjednávania o zvýšení miezd zamestnancov,“ uviedla Fáková.


Ako ďalej dodala, základná organizácia OZ KOVO Eurobus si pritom povinnosti v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní splnila a zamestnávateľa o plánovanom celodennom výstražnom štrajku informovala už v utorok (20. septembra), teda v dostatočnom a zákonom stanovenom predstihu pred štrajkom.

Kolektívne vyjednávania zlyhali

Dva dni nato zamestnávateľ reagoval predložením príkazu ministra hospodárstva v zmysle zákona o hospodárskej mobilizácii.


„Za týchto podmienok sa, samozrejme, avizovaný štrajk ruší, ďalej budeme postupovať podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, a to požiadaním Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o určenie rozhodcu. Za daných okolností však nepotrebujeme dohodu so zamestnávateľom na žiadosti o určenie rozhodcu, pôjde o jednostranné určenie,“ uviedla členka predsedníctva Rady OZ KOVO Alexandra Mičietová.

Odborári u dopravcu Eurobus Košice a Rožňava plánovali vyhlásiť v pondelok (26. septembra) celodenný výstražný štrajk v snahe presadiť svoje požiadavky do novej kolektívnej zmluvy a dosiahnuť tak rast miezd a zmenu organizácie pracovnej pohotovosti vodičov v čase čakania medzi spojmi. Znamenalo by to obmedzenie prímestských autobusových spojov v okresoch Košice a Rožňava.

Zvýšenie minimálnych taríf

Štrajk bol podľa odborárov hraničným vyvrcholením dlhotrvajúceho kolektívneho sporu o uzavretie kolektívnej zmluvy, ktorý sa nepodarilo vyriešiť ani v konaní pred sprostredkovateľom.

Vodiči aktuálne požadovali do taríf minimálne päť eur na hodinu v čase, keď jazdia, a 2,70 eur na hodinu počas prestojov. Zamestnávateľ ich požiadavky odmietol a po neúspešnom konaní pred sprostredkovateľom nesúhlasil ani s riešením sporu pred rozhodcom, čím ostala zamestnancom jediná možnosť, a to vyhlásiť ostrý štrajk.


Predložením príkazu o hospodárskej mobilizácii možnosť štrajku zamestnancov padla, otvorilo to však cestu pre povolanie rozhodcu nominovaného zo Zoznamu sprostredkovateľov a rozhodcov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie