• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Štátny rozpočet vysiela do samospráv signály, že budú aj naďalej sponzorovať štát, tvrdí Kaliňák

Štátny rozpočet vysiela do samospráv signály, že budú aj naďalej sponzorovať štát, tvrdí Kaliňák

Mestá a obce sa obávajú prijatia ďalších legislatívne zmien, ktorými na ne štát prenesie ďalšie povinnosti bez adekvátneho finančného krytia.

1.11.2021 (Webnoviny.sk) - Štátny rozpočet pre rok 2022 vysiela do samospráv signály, že mestá a obce budú aj naďalej sponzorovať štát v rámci preneseného výkonu štátnej správy.

Dlhodobo nespokojné samosprávy

Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Na budúci rok počíta rozpočet štátu s príjmami obcí vo výške 5,9 miliardy eur a výdavkami na úrovni 5,6 miliardy.

Samosprávy na Slovensku sú dlhodobo nespokojné s tým, že štát im nedáva dostatok peňazí na povinnosti, ktoré na previedol, teda takzvaný prenesený výkon kompetencií.

Mestá a obce pod tlakom

ZMOS sa obáva, že počet prenesených kompetencií môže ešte vzrásť.

„Riziko predstavuje prijímanie legislatívy, ktorá môže na samosprávy preniesť nové a ďalšie úlohy bez finančného krytia, prípadne priamo so zvýšením výdavkov samospráv. Mestá a obce preto vstupujú do roka v ktorom budú zrejme rozpočty pod tlakom neustálych zmien podľa vývoja ekonomickej situácie a legislatívneho tlaku,“ povedal pre agentúru SITA Kaliňák.

Hoci mestá a obce pocítili zvýšené výdavky alebo výpadky príjmov v súvislosti s pandémiou, štátny rozpočet podľa samospráv na situáciu nereaguje. Kaliňák dodal, že situáciu môže ešte zhoršiť prípadný nárast nezamestnanosti. Ten by totiž v mestách a obciach znížil aj príjmy z výnosu dane z príjmu fyzických osôb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie