• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Štátny rozpočet dosiahol schodok 3,3 miliárd eur, v predchádzajúcom roku bol menší o polovicu

Štátny rozpočet dosiahol schodok 3,3 miliárd eur, v predchádzajúcom roku bol menší o polovicu

Negatívny vývoj bol pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 77,8 mil. eur.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu mája schodok 3,32 mld. eur, pričom v rovnakom období predchádzajúceho roka to bol schodok na úrovni 1,55 mld. eur.

Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 6,5 % a dosiahli 7,23 mld. eur.

Výdavky vzrástli o 26,6 % na 10,55 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Daňové príjmy

Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 1,7 % a dosiahli 5,95 mld. eur. Pozitívny vývoj bol pri dani z pridanej hodnoty vo výške 280,5 mil. eur, pri spotrebných daniach v sume 68,2 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou za 42,7 mil. eur, pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti v objeme 3,4 mil. eur a pri iných daniach na tovary a služby vo výške 5 mil. eur.

Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, to bol medziročný nárast o 2,2 mil. eur, pri osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach to bola suma 10,9 mil. eur.

Výdavky EÚ

Negatívny vývoj bol pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 77,8 mil. eur. Vzhľadom na to, že územnej samospráve sa previedli prostriedky dani z príjmov právnických osôb vo výške 325,8 mil. eur, zaznamenala daň z príjmov právnických osôb medziročný pokles na úrovni 233,2 mil. eur.


V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne stúplo o 23,8 % na 8,04 mld. eur. EÚ výdavky stúpli o 52,9 % na 919,7 mil. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu klesli o 4,7 % na 565,8 mil. eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie