• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Státisíce sporiteľov v druhom pilieri presunú z garantovaných dlhopisových fondov. Týka sa to aj vás?

Státisíce sporiteľov v druhom pilieri presunú z garantovaných dlhopisových fondov. Týka sa to aj vás?

Od veku 45 rokov sa majú jeho penzijné úspory postupne presúvať do garantovaných dlhopisových fondov. Má ísť o 12,5 percenta z objemu úspor, ktoré sa majú presúvať do garantovaných fondov každé tri roky.

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri vo veku do 54 rokov, ktorí od roku 2013 neurobili žiadny aktívny úkon a ich penzijné úspory sú uložené v garantovaných fondoch, sa budú od budúceho roka presúvať z garantovaných dlhopisových fondov do negarantovaných fondov.

Dva mesiace na rozhodnutie

V pondelok o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho pôjde o 567-tisíc sporiteľov, ktorí majú na svojich dôchodkových účtoch spolu 3,3 miliardy eur. Sporiteľ však bude mať dva mesiace na rozhodnutie o tom, že s týmto krokom nesúhlasí.

Suma 3,3 miliardy eur by sa podľa Krajniaka mala presúvať z garantovaných do negarantovaných fondov približne dva roky. Tieto opatrenia sú súčasťou návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú rezort práce a sociálnych vecí predkladá do pripomienkového konania.

Penzijné spoločnosti zašlú upozornenia

Všetkým ostatným 1,1 milióna sporiteľom zašlú dôchodkové správcovské spoločnosti do konca februára budúceho roka informáciu o tom, že si na penziu nesporia v súlade s predvolenou investičnou stratégiou.


Penzijné spoločnosti ich budú informovať o tom, že vzhľadom na svoj vek svoje úspory investujú príliš konzervatívne alebo príliš rizikovo. Sporiteľ sa bude môcť rozhodnúť, či chce alebo nechce využívať predvolenú investičnú stratégiu.

Na mladých ľudí, ktorí vstúpia do druhého piliera, sa bude automaticky vzťahovať predvolená investičná stratégia na báze životného cyklu sporiteľa. Z tejto stratégie sa však sporiteľ bude môcť vyviazať. Ak bude mať sporiteľ do 45 rokov, všetky jeho dôchodkové úspory bude jeho dôchodková spoločnosť investovať v negarantovanom akciovom alebo indexovom fonde.

Vyššia výnosnosť o 93 percent

Od veku 45 rokov sa majú jeho penzijné úspory postupne presúvať do garantovaných dlhopisových fondov. Má ísť o 12,5 percenta z objemu úspor, ktoré sa majú presúvať do garantovaných fondov každé tri roky. Ak bude mladý sporiteľ počas 40 rokov v predvolenej investičnej stratégii, mal by podľa Krajniaka dosiahnuť o 93 percent vyššiu výnosnosť oproti tomu, keby si sporil na penziu v garantovanom dlhopisovom fonde.


Od roku 2024 by sa mala zásadne meniť aj výplatná fáza druhého piliera. Od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať počas 10 rokov tzv. programovým výberom sporiteľovi, druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať fondoch.

Počas týchto 10 rokov budú tieto sumy dediteľné. Po 10 rokoch si sporiteľ môže zo zvyšných úspor zakúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Po zakúpení doživotného dôchodku pozostalí po sporiteľovi strácajú výhodu dedenia. Rezort práce v tejto súvislosti upozorňuje na to, že v súčasnosti čerpá doživotný dôchodok len 16 percent sporiteľov.

V zmenách nie je vstup mladých

Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zrušiť poplatky za vedenie účtov sporiteľov, ako aj poplatky za zhodnotenie majetku v indexovom dôchodkovom fonde.

Súčasťou navrhovaných zmien nie je zavedenie automatického vstupu mladých ľudí do 35 rokov do druhého piliera s možnosťou z tohto systému vystúpiť. Minister Krajniak však nevylučuje, že sa tento krok do pripravovanej legislatívy dostane počas legislatívneho procesu.


„Je to tak zásadná zmena, že sme ju pripravení urobiť v prípade, ak v medzirezortnom pripomienkovom konaní bude o tom široký celospoločenský konsenzus,“ dodal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie