• Dnes je: Pondelok 16. septembra 2024 meniny má Ľudmila

Štát pandemickú pomoc nezacielil presne a zbytočne minul vyše miliardy eur, mnoho firiem by prežilo aj bez dotácií

Štát pandemickú pomoc nezacielil presne a zbytočne minul vyše miliardy eur, mnoho firiem by prežilo aj bez dotácií

Najväčší podiel na dotáciách mala Prvá pomoc, v rámci ktorej štát preplatil 80 % mzdy zamestnanca podnikom, ktoré boli uzatvorené.

17.6.2023 (SITA.sk) - Štátna pomoc firmám počas pandémie bola pridrahá a neadresná. Konštatuje to Inštitút pre stratégie a analýzy.

Viac ako polovica firiem, ktoré štát počas pandémie podporil, by krízu prežila aj bez dotácií. Poskytnutá pomoc postačovala zhruba desatine firiem, pre zvyšnú takmer tretinu však bola nedostatočná.

Stačila by polovica peňazí

„Z hľadiska objemu poskytnutých zdrojov sa polovica štátnej pomoci ušla spoločnostiam, ktoré by si poradili aj bez nej. Inými slovami, ak by mal štát lepšie informácie a pomoc lepšie cielil, na rovnaký výsledok by potreboval len približne polovicu vynaložených zdrojov," uvádza inštitút.

Celkovo štát vynaložil na pandemickú pomoc 1,07 mld. eur, ktoré smerovali do 109-tisíc malých a stredných podnikov. Vzorka bola očistená o neaktívne firmy.

Za optimálnych okolností by pritom podľa inštitútu na záchranu firiem stačilo 533 mil. eur, ktorými by štát pokryl výpadok hotovosti v dôsledku pandémie.

Najviac zhltla Prvá pomoc


Okrem nej sa do dotácií počítala aj pomoc v cestovnom ruchu, dotácia na nájomné, pomoc pre cestovný ruch, pomoc pre autobusovú dopravu a pomoc na podporu kultúry a kreatívneho priemyslu.

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády.


Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Španieli nechcú masový turizmus, až tretina obyvateľov sa sťažuje na príliš veľa zahraničných návštevníkov

spanieli nechcu masovy turizmus az tretina obyvatelov sa stazuje na prilis vela zahranicnych navstevnikov

16.9.2024 (SITA.sk) - Tretina ľudí v Španielsku tvrdí, že ich miestna oblasť má príliš veľa medzinárodných návštevníkov. Ako referuje web The Guardian, vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorý zistil, že väčšina ľudí na kontinente nechce nadmerný turizmus.

Na problém masového turizmu upozorňujú viaceré európske lokality ako Benátky, Barcelona, Santorini či Kanárske ostrovy.

Negatívny názor na zahraničných návštevníkov

Prieskum v Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve zistil, že Španielsko je krajinou, ktorá tento problém pociťuje najviac, pričom 32 % respondentov uviedlo, že v ich oblasti je teraz príliš veľa zahraničných cestujúcich. Približne 28 % ľudí v Španielsku tiež prejavilo negatívny názor na zahraničných návštevníkov.

Pre porovnanie, vo Francúzsku 18 % opýtaných ľudí uviedlo, že majú pocit, že tam, kde žijú, je príliš veľa medzinárodných turistov a 16 % uviedlo, že majú zlú mienku o zahraničných návštevníkoch. Zodpovedajúce čísla v Taliansku boli 16 % a 11 % a v Nemecku to bolo 13 % a 14 %.

Krátkodobé dovolenkové prenájmy

Pripisujú mu to, že preň existuje menej možností bývania pre miestnych a "nafukuje" to výšku nájomného a ceny nehnuteľností na takú úroveň, akú si mnohí obyvatelia nemôžu dovoliť.

Prieskum ukázal, že viac ako tretina Španielov (37 %) mala pocit, že sektor krátkodobých dovolenkových prenájmov prináša viac škody ako úžitku a 45 % uviedlo, že má naň negatívny názor.

V Spojenom kráľovstve malo 33 % negatívny názor na tento sektor, nasledovalo 30 % v Taliansku, 28 % vo Francúzsku, 24 % v Dánsku a 21 % v Nemecku. Názory na hotelový priemysel však boli vo všetkých skúmaných krajinách veľmi priaznivé - pohybovali sa od 69 % do 73 %.


Počasie