• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Srbská vláda zrušila plánovanú lítiovú baňu Rio Tinto, chce ukončiť veľké protesty

Srbská vláda zrušila plánovanú lítiovú baňu Rio Tinto, chce ukončiť veľké protesty

Spoločnosť Rio Tinto vo štvrtok pred oznámením vlády vyjadrila obavy zo správ, že jej projekt zrušia.

Srbská vláda oznámila, že ruší všetky licencie pre ťažobný gigant Rio Tinto na otvorenie lítiovej bane v krajine.

Štvrtkovým krokom sa usiluje ukončiť veľké protesty environmentalistov, podľa ktorých by baňa v západnom Srbsku spôsobila vážne environmentálne škody.

„Splnili sme všetky požiadavky environmentálnych protestov a ukončili Rio Tinto v Srbskej republike… Všetko je ukončené. Je koniec,“ povedala v televíznom prejave srbská premiérka Ana Brnabičová.

Demonštranti zablokovali cesty a mosty

Po niekoľko víkendov sa v Belehrade a ďalších srbských mestách zišli tisícky demonštrantov, ktorí na protest proti bani zablokovali hlavné cesty a mosty napriek odstrašujúcej kampani úradov. Pre prezidenta Alekasandara Vučiča predstavujú protesty zatiaľ najväčšiu výzvu, pričom ich označil za nelegálne a financované zo zahraničia za účelom destabilizácie krajiny.

Brnabičová uviedla, že licencie dostala firma Rio Tinto, ktorá robila ťažobný prieskum v krajine zhruba dve desaťročia, od predošlej prozápadnej vlády. Srbské nezávislé médiá však tvrdia, že hlavné zmluvy s ťažobným gigantom podpísala súčasná pravicová vláda. Podľa kritikov si vláda chce odsunutím Rio Tinto na druhú koľaj, vylepšiť povesť pred aprílovými parlamentnými voľbami.

Nadväzovanie vzťahov s Ruskom a Čínou

Spoločnosť Rio Tinto vo štvrtok pred oznámením vlády vyjadrila obavy zo správ, že jej projekt zrušia. Vo vyhlásení uviedla, že akékoľvek rozhodnutie by mali sprevádzať „diskusia a dialóg založené na faktoch“ a svoj projekt plánuje vybudovať v súlade so srbskými aj medzinárodnými smernicami.

Všeobecne sa verí, že Srbsko, ktoré sa síce formálne usiluje o členstvo v Európskej únii, no namiesto toho nadväzuje úzke vzťahy s Ruskom a Čínou, môže chcieť odovzdať ťažbu lítia Číne tým, že z projektu vylúči Rio Tinto. To sa pritom zaviazalo do projektu investovať 2,4 miliardy dolárov.


Lítium sa používa v batériách pre elektromobily a považuje sa za jeden z najžiadanejších kovov budúcnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie