• Dnes je: Streda 12. mája 2021 meniny má Pankrác

Spotrebiteľské ceny na Slovensku opäť rástli, infláciu tlmili len nižšie ceny potravín a energie

Spotrebiteľské ceny na Slovensku opäť rástli, infláciu tlmili len nižšie ceny potravín a energie

Medziročne viac sme zaplatili napríklad za chlieb a obilniny o 1,3 percenta, aj za minerálne vody, nealkoholické nápoje a šťavy o 1,5 percenta.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku boli v marci medziročne vyššie o 1,4 percenta. Inflácia podľa Štatistického úradu SR rástla druhý mesiac po sebe, vo februári bola 0,9 percenta.

V medzimesačnom i medziročnom porovnaní ceny ovplyvnil podľa úradu najmä rast cien palív a v marci sa naplno prejavilo zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, keď ceny tabaku boli medziročne vyššie o viac ako 16 percent.

Na úroveň inflácie vplývali aj rastúce ceny tovarov pre domácnosť na krátkodobú spotrebu o 2,1 percenta v odbore nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti.

V odbore rekreácia a kultúra sa zvýšili ceny za stravovacie služby v reštauráciách, kaviarňach a podobných zariadeniach o 3,7 percenta. Výrazne viac sme v medziročnom porovnaní platili napríklad za ostatné finančné služby o 2,7 percenta a za služby zubných lekárov o 6,5 percenta.

Dva odbory, ktoré predstavujú najvyšší podiel v štruktúre výdavkov slovenských domácností spomedzi dvanástich sledovaných zložiek spotrebného koša, teda potraviny a alkoholické nápoje a bývania a energie, boli však medziročne v poklese a tlmili tak rast medziročnej inflácie.


V rámci potravín a nealkoholických nápojov infláciu ovplyvnili najmä medziročne nižšie ceny ovocia o 6 percent, zeleniny o 3,6 percenta, mäsa o 1,8 percenta, aj pokles cien mlieka, syrov a vajec o 0,9 percenta. Medziročne viac sme zaplatili napríklad za chlieb a obilniny o 1,3 percenta, aj za minerálne vody, nealkoholické nápoje a šťavy o 1,5 percenta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie