• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Spoločnosť Nafta chce otestovať ťažbu plynu pri Kútoch, náklady na vrt odhaduje na milióny eur

Spoločnosť Nafta chce otestovať ťažbu plynu pri Kútoch, náklady na vrt odhaduje na milióny eur

Plyn vyťažený na Slovensku momentálne pokrýva len asi jedno percento z ročnej spotreby, ktorá sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických.

Spoločnosť Nafta plánuje ešte v tomto roku zriadiť prieskumný vrt na overenie zásob zemného plynu pri obci Kúty v okrese Senica. Ak čerpacia skúška potvrdí dostatočné zásoby plynu, následne vybuduje testovaciu jednotku na jeho úpravu a spracovanie.

Vyťažený plyn bude potom dodávaný do distribučnej siete spoločnosti SPP distribúcia. Vyplýva to zo zámeru spoločnosti Nafta, ktorý bol predložený na posudzovanie príslušným úradom.

Efektívne využitie nerastných surovín

Celkové náklady na vrt a testovaciu jednotku odhaduje Nafta podľa tohto dokumentu na 5 miliónov eur. Maximálna denná ťažba by nemala presahovať 50-tisíc metrov kubických plynu. V lokalite sú zásoby zemného plynu podľa odhadov do 50 miliónov metrov kubických.

„Účelom navrhovanej činnosti je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti na lokálnej úrovni v tejto geografickej oblasti Slovenska,“ uvádza v zámere Nafta. Nepretržitá prevádzka bude mať 12 zamestnancov.

Plyn vyťažený na Slovensku

Prieskumný vrt s testovacou jednotkou bude od najbližšieho zastavaného územia obce Kúty približne jeden kilometer západným smerom a asi tri kilometre od zastavaného územia obce Kuklov. Od štátnej hranice s Českou republikou je lokalita vzdialená približne 1,8 kilometra.


Plyn vyťažený na Slovensku momentálne pokrýva len asi jedno percento z ročnej spotreby, ktorá sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie