• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Sociálna poisťovňa obnovuje ľuďom pracujúcim v slobodných povolaniach nárok na predčasný dôchodok

Sociálna poisťovňa obnovuje ľuďom pracujúcim v slobodných povolaniach nárok na predčasný dôchodok

Poisťovňa do konca júna nepriznávala predčasné starobné penzie pre existenciu oprávnenia na vykonávanie niektorého slobodného povolania.

Časti samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) Sociálna poisťovňa od začiatku júla obnovuje nárok na predčasný starobný dôchodok.

Ide o povinne dôchodkovo poistené osoby vykonávajúce tzv. slobodné povolania, napríklad advokátov, notárov, znalcov a tlmočníkov, audítorov, daňových poradcov, či psychológov a veterinárnych lekárov.

Poslanec Cmorej presadil návrh

Poslanec Národnej rady SR za SaS Peter Cmorej totiž v parlamente presadil návrh, aby sa slobodné povolania z hľadiska nároku na predčasný starobný dôchodok nepovažovali za SZČO.

Sociálna poisťovňa takýmto povinne dôchodkovo poisteným SZČO po 30. júni tohto roka prizná predčasný starobný dôchodok.

Ak počas poberania predčasného starobného dôchodku vznikne povinné dôchodkové poistenie z výkonu slobodného povolania, nárok na výplatu tejto penzie im nezanikne.


O opätovnom vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku poisťovňa rozhodne od 1. júla bez žiadosti.

Existujú aj absurdné prípady

Poisťovňa do konca júna nepriznávala predčasné starobné penzie pre existenciu oprávnenia na vykonávanie niektorého slobodného povolania.

Takéto osoby podľa poslanca NR SR za SaS Petra Cmoreja považovala za povinne nemocensky a dôchodkovo poistené bez toho, aby skutočne skúmala príjem osoby z takéhoto oprávnenia.


„Vymedzený okruh je diskriminovaný na základe oprávnenia vykonávať slobodné povolanie a nie je im umožnené poberať predčasný starobný dôchodok,“ zdôvodnil poslanec Cmorej svoj návrh.


Podľa neho existujú absurdné prípady, keď to Sociálna poisťovňa zistila dodatočne a pozastavila výplatu riadneho starobného dôchodku do vyrovnania údajného neoprávneného obohatenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie