• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

SNS je za zachovanie rodičovského dôchodku, Huliak nechce rušiť žiadne sociálne opatrenia v prospech penzistov

SNS je za zachovanie rodičovského dôchodku, Huliak nechce rušiť žiadne sociálne opatrenia v prospech penzistov

Za zavedenie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe začiatkom októbra minulého roka hlasovali aj ďalší štyria predstavitelia súčasnej vládnej koalície.

Slovenská národná strana (SNS) je za zachovanie rodičovského dôchodku. Na tlačovej besede to uviedol poslanec za SNS Rudolf Huliak.

„Jednoznačne trváme na zachovaní inštitútu rodičovského dôchodku,“ povedal. Rodičia, ktorých deti sú prispievateľmi do daňovo-odvodového systému, si to podľa neho zaslúžia.

„Nebudeme rušiť žiadne sociálne opatrenia v prospech dôchodcov,“ zdôraznil.

Zvýšenie trinástych dôchodkov

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) navrhuje zrušiť súčasnú podobu rodičovského dôchodku. Kým v súčasnosti môžu pracujúce deti svojim rodičom na penzii prispieť časťou sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu živnostníka, po novom by mohli svojim rodičom odviesť dve percentá zo zaplatenej dane z príjmov.

Minister práce chce týmto spôsobom získať 315 miliónov eur, ktoré chce použiť na zvýšenie trinástych dôchodkov. Za existenciu rodičovského dôchodku sa v pondelok prihovoril aj vicepremiér a súčasne minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba.


„Ja som za rodičovský dôchodok hlasoval ako opozičný poslanec,“ uviedol. Podľa neho na osude rodičovskej penzie ešte nie je koaličná dohoda.

Medzigeneračná solidarita

„Na strane SNS nemáme prijaté rozhodnutie, že sme proti tomu, aby existoval rodičovský dôchodok,“ povedal. Na tejto dávke vyzdvihuje to, že zabezpečuje medzigeneračnú solidaritu medzi deťmi a ich rodičmi. Tvrdí, že nevie, či pri rodičovskom dôchodku sú problémom peniaze alebo jeho nastavenie.

„Určite túto debatu na koaličnej rade budeme mať, ale ešte to tak ďaleko nedošlo, vyzerá to, že sa do hĺbky ešte nešlo,“ povedal Taraba. Zdôraznil, že inštitút rodičovského dôchodku je absolútne v poriadku.


„Pokiaľ viem, Andrej Danko je priaznivcom rodičovského dôchodku,“ dodal Taraba.

Kto hlasoval za súčasnú podobu?

Za zavedenie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe začiatkom októbra minulého roka hlasovali aj ďalší štyria predstavitelia súčasnej vládnej koalície. Za terajší mechanizmus rodičovskej penzie hlasovali dvaja poslanci za Smer-SD, obaja sa v minulosti zaoberali aj dôchodkami.


Ide o Jána Podmanického, ktorý za druhej vlády Roberta Fica šéfoval parlamentnému výboru pre sociálne veci a za tretej Ficovej vlády bol podpredsedom tohto výboru. Druhým poslancom za Smer-SD je Dušan Muňko, ktorý v rokoch 2008 až 2010 a v rokoch 2012 až 2016 šéfoval Sociálnej poisťovni.


Zvyšní dvaja predstavitelia súčasnej vládnej koalície, ktorí pred rokom podporili súčasnú podobu rodičovského dôchodku, sa do parlamentu dostali na kandidátke Slovenskej národnej strany. Filip Kuffa je na evirorezorte štátnym tajomníkom a Štefan Kuffa nastúpil ako štátny tajomník na ministerstvo kultúry.


Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku môže od začiatku tohto roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.


Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie