Galéria zdôraznila, že jej vedenie si zakladá na odbornosti a transparentnosti, no v predmetnom prípade bolo nútené odmietnuť.
SNG vysvetlila dôvod zamietnutia výpožičky zbierkových predmetov do USA, poukázala aj na zlyhanie exzamestnankyne

7.4.2025 (SITA.sk) - Slovenská národná galéria (SNG) sa ohradila voči informáciám o zmarení spolupráce so Spojenými štátmi americkými. Ako vyplýva zo správy vypracovanej galériou, ktorú sprostredkovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR, ide o reakciu na článok na portáli Interez, ktorý sa týka výpožičky diel maliara Ladislava Mednyánszkého.
Odmietnutie výpožičky kvôli nevysporiadaným vlastníckym právam
„Článok nespravodlivo navodzuje dojem, že nové vedenie galérie zmarilo významnú spoluprácu so Spojenými štátmi americkými tým, že zamietlo žiadosť o výpožičku dvoch zbierkových predmetov – konkrétne diel Ladislava Mednyánszkého „Spútaný (Otrok)” a „Kľačiaci odsúdenec” – určených na výstavu v súkromnej galérii Wrightwood 659 v Chicagu,“ uvádza správa SNG na margo článku, ktorý vyšiel v piatok 4. apríla.
Galéria zdôraznila, že jej vedenie si zakladá na odbornosti a transparentnosti, no v predmetnom prípade bolo nútené odmietnuť, vzhľadom na nevysporiadané vlastnícke práva predmetných diel. „Po dôslednom preskúmaní dostupnej dokumentácie bolo zistené, že chýbajú relevantné právne záruky, ktoré by zabezpečili ochranu zbierkových predmetov pred možným zabavením počas ich pobytu mimo colného územia EÚ. Vzhľadom na ich štátnu povahu a hodnotu preto galéria nemohla udeliť súhlas na ich dočasný vývoz do USA,“ ozrejmuje SNG.
Obvinenia voči bývalej zamestnankyni Márie Bohumelovej
Vedenie galérie tvrdí, že zlyhanie nastalo aj na strane bývalej zamestnankyne, vtedajšej riaditeľky úseku správy zbierok a fondov, Márie Bohumelovej. Tá bola v čase schvaľovania vývozu vo výpovednej lehote. „Táto skutočnosť vzbudzuje pochybnosti o jej úmysloch a odbornej zodpovednosti, nakoľko riadne neupozornila na nevysporiadané vlastnícke práva k dielam a nepredložila potrebné právne garancie. Vedenie SNG považuje jej konanie za pokus o nelegitímne vyvezenie vzácnych diel, čím ohrozila reputáciu a vlastnícke práva galérie,“ tvrdí vedenie SNG.
Bohumelová tiež podľa neho kládla veľký dôraz na presadenie výpožičky diel pre výstavu s názvom The First Homosexuals: The Birth of a New Identity, 1869–1939 organizovanú nadáciou Alphawood Foundation – súkromnou inštitúciou podporujúcou práva LGBTQ+ komunity a osôb žijúcich s HIV/AIDS, čo vyvoláva zvláštne otázky. Vedenie SNG tiež zdôraznilo, že dôvodom odmietnutia výpožičky bola len ochrana verejného majetku a nemá žiadnu súvislosť s tematikou výstavy.
Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené
Najčítanejšia najnovšia správa
Aké bude počasie na Slovensku? Meteorológovia upozornili na nezvyčajný úkaz

Počasie na Slovensku počas víkendu zmenil studený arktický vzduch, ktorý priniesol mrazivé teploty, vietor a na niektorých miestach aj nasnežilo.
V nedeľu bolo na juhu maximálne 9 a na severe to bolo pod nulou – mínus 3 stupne Celzia.
Koncom tohto týždňa však môže padnúť aj dvadsiatka. Meteorológovia upozornili na nezvyčajný jav a vydali aj žlté varovanie.
Ako v relácii Najlepšie počasie na TV Joj uviedla meteorologička Miriam Jarošová, v pondelok, utorok aj stredu budeme v chladnom vzduchu.
„V pondelok v priebehu dňa treba počítať na severe so snežením aj snehovými prehánkami, na juhu bude zrážok menej a budú prechádzať do zrážok tekutých,“ priblížila s tým, že vietor sa už bude upokojovať.
Ako ukazuje grafická predpoveď počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), zrážky sa môžu vyskytnúť aj v utorok a potom vo štvrtok. Dobrou správou je, že budú stúpať aj denné teploty a koncom týždňa môže padnúť aj dvadsiatka. „V noci sa to bude stále motať okolo nuly,“ uviedla Jarošová v spomínanej predpovedi počasia.
Grafická predpoveď počasia SHMÚ na sedem dní. Foto: www.shmu.sk.
Výstraha prvého stupňa
Meteorológovia zo SHMÚ vydali aj výstrahu prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období. „Miestami sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu,“ upozorňujú.
V noci z pondelka na utorok sú žltou farbou označené okresy Malacky, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.
Nasledujúcu noc meteorológovia vydali varovanie pre Bratislavský, Trnavský aj Nitriansky kraj a tiež okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Prešov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.
Výstraha prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období je vydaná pre okresy označené žltou farbou. Foto: www.shmu.sk
Bolo až mínus 18,5 stupňa Celzia
Na Veľkej Poľane v Národnom parku Slovenský raj padol v pondelok ráno aj teplotný rekord. Presne o 5:29 na tamojšej meracej stanici namerali teplotu mínus 18,5 stupňa Celzia.
Ako na sociálnej sieti ďalej informuje správa národného parku, ide o historicky najnižšiu nameranú teplotu na Slovensku v mesiaci apríl v nadmorskej výške do 1 000 metrov. Doterajšiu najnižšiu aprílovú teplotu, mínus 17,3 stupňa Celzia, zaznamenali v Oravskej Lesnej v roku 2013.
Veľmi nezvyčajný úkaz
Meteorológovia upozornili veľmi nezvyčajný úkaz viditeľný na radarových a družicových snímkach. „Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých,“ uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.
Na južnom Slovensku a v Maďarsku vznikla rozsiahla oblasť s malou oblačnosťou bez zrážok, no priamo v jej strede bolo naopak zrážok veľa, dokonca trvalých. Foto: www.facebook.com.
Meteorológovia tiež vysvetlili, ako k tomu vzniklo. „V prúdení studenej labilnej arktickej vzduchovej hmoty od severozápadu až severu vznikali početné prehánky, ktorých vznik bol navyše podporený výstupným pohybom vzduchu na návetrí na severnej strane Karpát. Labilná vrstva siahala do výšky zhruba 2,5 kilometra, čo na prehánky v studenom vzduchu bežne stačí. Za Karpatami naopak dochádzalo k zostupným pohybom, ktoré vzduch otepľujú a vysúšajú. Tým sa rozpadávala aj oblačnosť so zrážkami,“ uviedli.
Podobne vysvetlili aj to, ako vznikla oblasť trvalých zrážok na Gemeri a v priľahlom Maďarsku. „V labilnej vzduchovej hmote, ktorú sme tu mali v nedeľu, pohoria nemajú výrazný vplyv na prúdenie. To znamená, že ho poľahky prekonávajú (i keď s efektami popísanými vyššie). Ale malý vplyv najmä vyšších pohorí tam trochu je, čo stačí na mierne vychýlenie smeru prúdenia. To dnes začínalo už tesne za Tatrami, pričom tento efekt pokračoval smerom na juh na Gemer, až do Maďarska. Práve v tejto oblasti sa tak výsledne stretávalo prúdenie od severozápadu až západu s prúdením od východu. V oblasti vzniklo zbiehavé, resp. konvergentné prúdenie, následkom čoho sa vzduch už nemal kam inam pohybovať, len hore. Dôsledkom tak bola podpora výstupných pohybov, a tvorba oblačnosti a zrážok. A keďže tento efekt vyplýva z interakcie pohorí a poveternostnej situácie, je stabilný v čase aj priestore, teda vzniknutá oblačnosť sa nepohybuje a zrážky sú trvalé,“ doplnili.