• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Smer si Česko váži a po voľbách bude rešpektovať jeho odlišný postoj na vojnu na Ukrajine, reaguje Fico na kritiku Pavla

Smer si Česko váži a po voľbách bude rešpektovať jeho odlišný postoj na vojnu na Ukrajine, reaguje Fico na kritiku Pavla

Fico to uviedol ako reakciu na vyjadrenie Pavla, že pokiaľ by Fico zostavil vládu, naruší to vzťahy Česka a Slovenska.

25.9.2023 (SITA.sk) - Predseda strany Smer-SD Robert Fico ubezpečil českého prezidentka Petra Pavla, že ak bude sociálna demokracia vo vláde či opozícii, bude si Česko vážiť a rešpektovať každý odlišný postoj.

Takéto vyjadrenie predseda Smeru označil za bizarné vzhľadom k tomu, že je držiteľom vysokého českého štátneho vyznamenania Rad Bieleho leva, a to za budovanie dobrých vzťahov medzi oboma krajinami.

Súčasne je veľmi mrazivé, ak ako hlava ČR hovoríte o zhoršení tradične nadštandardných česko-slovenských vzťahov len preto, lebo na východ od rieky Morava by mohli vládnuť politici so suverénnymi názormi," povedal Fico českému prezidentovi.

Na vojnu na Ukrajine má Fico iný názor

Fico vo svojej reakcii súčasne uznal, že na vojnu na Ukrajine má iný názor. „Som proti ďalšiemu vyzbrojovaniu Ukrajiny, pretože predlžovanie konfliktu vedie len k zbytočným obrovským stratám na ľudských životoch bez akéhokoľvek posunu v riešení konfliktu. Presadzujem myšlienku okamžite zastaviť vojenské operácie a ihneď začať rokovať o mieri. Viem, že rokovania budú náročné a zdĺhavé. Ale lepšie zastaviť vojnu a desať rokov rokovať, ako nechať Ukrajincov a Rusov, aby sa ďalších desať rokov bez výsledku zabíjali," vyhlásil Fico a uznal aj to, že má iný názor na účinnosť protiruských sankcií.

Tie podľa neho poškodzujú viac EÚ než Rusko. „Áno, považujem prípadné členstvo Ukrajiny v NATO za rizikový faktor pre celosvetový mier. Áno, som za autonómiu EÚ v zásadných zahranično-politických a bezpečnostných otázkach. EÚ má svoje postoje formovať v rovnocennom dialógu s USA a nie len slepo a nekriticky kopírovať americké záujmy," pokračoval predseda Smeru s otázkou, prečo by mali tieto stanoviská viesť k zhoršeniu česko-slovenských vzťahov.

Bezpečnostná hrozba USA

„Má to byť neadekvátne zdvihnutý prst a varovanie adresované slovenským voličom, že voľba slovenskej sociálnej demokracie bude viesť českú politickú reprezentáciu k úmyselnému zmrazeniu česko-slovenských vzťahov?" spýtal sa Fico prezidenta a dodal, že ak toto je účelom, tak je to zasahovanie do priebehu volebnej kampane.

Fico prezidentovi odkázal, že jeho vyhlásenie nezmení nič na postojoch Slovákov, z ktorých väčšina nepripisuje zodpovednosť za vojnu na Ukrajine Rusku a polovica z nich vníma ako bezpečnostnú hrozbu USA.

Vojnový štváč či mierový aktivista

„Žijeme v zvláštnej dobe. Ten, kto podporuje mier, je vojnový štváč, ten, kto podporuje vojnu, je mierový aktivista," povedal Fico a vysvetlil, že počas desiatich rokov vo funkcii mal so všetkými českými premiérmi a prezidentmi nadštandardné vzťahy.

„Nebudem hľadať žiadne zámienky ani vytvárať žiadne dôvody na konfliktné situácie, a preto budem považovať Váš zásah do slovenskej predvolebnej kampane kvôli inému legitímnemu názoru len za nedorozumenie. Česká a Slovenská republika si zaslúžia vzájomnú úctu, rešpekt, priateľstvo," odkázal na záver Fico.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie