• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Smer-SD žiada opätovné zavedenie bankového odvodu, Matovičovo ministerstvo nad tým neuvažuje

Smer-SD žiada opätovné zavedenie bankového odvodu, Matovičovo ministerstvo nad tým neuvažuje

Rezort financií upozornil, že prostriedky z osobitného bankového odvodu sa ani v minulosti nedali reálne použiť v ekonomike, keďže boli na účte štátnych finančných aktív.

Strana Smer – sociálna demokracia (SD) chce opätovne zaviesť bankový odvod. Jej poslanci predložili v piatok do parlamentu návrh zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

Ako ďalej informovala opozičná strana, v súčasnej situácii je nevyhnutné hľadať všetky zdroje na konsolidovanie verejných financií a zmierenie dopadov zdražovania.

„Preto skupina poslancov Národnej rady SR považuje za správne vrátiť sa k nástroju osobitného finančného odvodu, ktorý by pri sadzbe 0,4 % za príslušný rok mohol priniesť príjem do rozpočtu v objeme cca 300 miliónov eur,“ uvádzajú opoziční poslanci.

Návrh je v súlade s ústavou

Dôvodová správa ďalej konštatuje, že návrh zákona je v súlade s Ústavou SR, inými ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a medzinárodnými dokumentmi, ktorými je SR viazaná, ako aj právom Európskej únie.

Avšak, úspech návrhu pri schvaľovaní je skôr nepravdepodobný. Ministerstvo financií SR sa ešte v októbri pre agentúru SITA vyjadrilo, že neuvažuje nad opätovným zavedením osobitného bankového odvodu.

Ohrozenie bankového sektora

Rezort financií upozornil, že prostriedky z osobitného bankového odvodu sa ani v minulosti nedali reálne použiť v ekonomike, keďže boli na účte štátnych finančných aktív. Opätovné zavedenie osobitného odvodu by sa, naopak, mohlo podľa nich premietnuť do vyšších klientskych poplatkov, prepúšťania a v náročných časoch ohroziť stabilitu bankového sektora.

Bankám skončila povinnosť platiť bankový odvod od tohto roka. Ešte vlani v lete sa na tom dohodli zástupcovia rezortu financií a bánk, príslušnú legislatívu schválili poslanci koncom novembra 2021. Zákon o osobitnom odvode na Slovensku pritom fungoval od roku 2012. Jeho cieľom bolo zaviesť odvody pre banky a pobočky zahraničných bánk a prispieť tak k vytvoreniu mechanizmov podieľania sa na nákladoch budúcich finančných kríz v bankovom sektore.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie