• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Smer inicioval až dve mimoriadne schôdze, poslanci však neotvorili ani jednu (naživo)

Smer inicioval až dve mimoriadne schôdze, poslanci však neotvorili ani jednu (naživo)

Na mimoriadnych schôdzach sa mali riešiť kompenzačné opatrenia pre samosprávy aj situácia v rezorte vnútra.

21.7.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 21. júla 2023, 11:09

Poslanci Národnej rady SR ani na druhý pokus neotvorili mimoriadnu schôdzu o kompenzačných opatreniach súvisiacich s rastom cien energií. Plénum totiž nebolo znova uznášaniaschopné. Prezentovalo sa 60 poslancov. Na to, aby bol parlament uznášaniaschopný, treba nadpolovičnú väčšinu, čiže 76 poslancov.

Jediným bodom programu, ktorý by poslanci mali prerokovať, je návrh skupiny 30 poslancov na prijatie uznesenia NR SR o kompenzačných opatreniach pre samosprávy súvisiacich s rastom cien energií.

Druhú mimoriadnu schôdzu k situácii v rezorte vnútra sa tiež nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Prezentovalo sa len 58 zákonodarcov.

Obidve schôdze sa opäť pokúsia otvoriť v sobotu 22. júla o 9:00.

Kompenzácie pre samosprávy

Strana Smer-SD sa prostredníctvom schôdze pokúša požiadať úradnícku vládu, aby uvoľnila kompenzáciu 108 miliónov eur pre obce, mestá a samosprávy. Ak sa im finančne nepomôže, situácia sa podľa Fica dramaticky zhorší. V štátnom rozpočte na rok 2023 je schválená rezerva vo výške 860 miliónov eur práve na kompenzácie vysokých cien energií.

„Bola dohoda, že z týchto peňazí pôjde 200 miliónov práve pre mestá, obce a vyššie územné celky, ale k tomu nedošlo,“ tvrdí Fico.

Samosprávy volajú o pomoc

Mimoriadnu schôdzu žiadali najmä predstavitelia samospráv. Združenie SK8 a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzvali poslancov Národnej rady SR, aby podporili otvorenie mimoriadnej parlamentnej schôdze ku kompenzácii cien energií pre samosprávy, mestá a obce. Združenia trvajú na tom, aby poslanci hlasovali za predložené opatrenia.

Predseda ZMOS Jozef Božik uviedol, že v samosprávach žijú sympatizanti všetkých politických strán, preto by podľa neho poslanci nemali prihliadať na to, kto mimoriadnu schôdzu zvolal. O pomoc požiadali aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. „Mimoriadne rokovanie parlamentu okamžite nevyrieši 108 miliónov eur preto, lebo ide o uznesenie, ktoré len ukladá úradníckej vláde odporúčanie, aby to, čo bolo sľúbené a schválené, vyplatila. Od prezidentky SR žiadame, aby sa do toho vložila preto, aby premiér Ľudovít Ódor bol ochotný predložiť skrátené legislatívne konanie do parlamentu,“ vysvetlil Božik.

Ministerstvo financií v tlačovej správe informovalo, že úradnícka vláda v súčasnosti nevie garantovať rozdiskutovanú pomoc pre samosprávy, ktorá bola garantovaná vládou Eduarda Hegera (Demokrati). Ten tvrdí, že jeho vláda peniaze na kompenzácie pre samosprávy vyčlenila. „Ešte ako predseda vlády som vyčlenil 200 miliónov eur na pomoc samosprávam, už takmer polovica z nich bola vyplatená za mojej vlády. Zvyšné peniaze sú k dispozícii, nachystané v schválenom štátnom rozpočte. Práve preto vyzývam úradnícku vládu, aby urýchlene rozhodla o ich vyplatení. Stačí na to jeden podpis,“ reagoval bývalý premiér Eduard Heger (Demokrati). Odklad vyplatenia pomoci v tejto situácii podľa neho vytvára priestor pre populistov okolo Fica, ktorí túto tému zneužívajú v predvolebnej kampani.

Premiér Ľudovít Ódor poprosil zástupcov územnej samosprávy o zdržanlivý postoj do 15. augusta. Vtedy by podľa premiéra malo byť zreteľnejšie vidieť, či budú k dispozícii prostriedky aj na kompenzáciu cien energií pre mestá, obce a samosprávy.

Situácia v rezorte vnútra

Druhá mimoriadna schôdza sa mala zaoberať situáciou v rezorte vnútra. V návrhu poslanci strany Smer-SD žiadajú premiéra Ľudovíta Ódora, aby z funkcie odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana, ako aj riaditeľa policajnej inšpekcie Petra Juhása.

Ako dôvod opoziční poslanci uvádzajú odvolanie povereného ministra vnútra Ivana Šimka z postu preto, že nesúhlasil s menovaním obvineného vyšetrovateľa NAKA do funkcie na Úrade inšpekčnej služby, ktorý vedie trestné stíhanie tohto vyšetrovateľa. Ako uvádzajú poslanci okolo Fica v návhu uznesenia, súčasná situácia v rezorte vnútra je neudržateľná.

„Tým, že prezidentka Zuzana Čaputová odobrala poverenie Ivanovi Šimkovi, dala rezort vnútra pod plnú politickú kontrolu predsedovi vlády Ľudovítovi Ódorovi, ktorý návrhom na odvolanie Ivana Šimka vyslovil plnú podporu prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi a riaditeľovi ÚIS Petrovi Juhásovi. Prezident PZ Štefan Hamran sa fakticky stal ministrom vnútra SR,“ píše sa v návrhu uznesenia.

Viac k téme: Ceny energií, Mimoriadna parlamentná schôdza, Odvolanie z funkcie, Rokovanie NR SR, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Smer inicioval až dve mimoriadne schôdze, poslanci však neotvorili ani jednu (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie