• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Slovensko v indexe prosperity obsadilo nelichotivé miesto, Česko skončilo oveľa lepšie a absolútne zlyhávame v demokracii

Slovensko v indexe prosperity obsadilo nelichotivé miesto, Česko skončilo oveľa lepšie a absolútne zlyhávame v demokracii

V kategórii vzdelávanie sa Slovensko ocitlo na 24. mieste, Česká republika na desiatom. Aj toto hodnotenie je pre Slovensko jedno z tých smutnejších.

Slovensko v indexe prosperity obsadilo 23. miesto z 27 krajín Európskej únie. Ako rebríček okomentovala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, patríme skôr k tým horším krajinám EÚ.

V porovnaní s Českom sme na tom horšie, Česká republika skončila na 14. mieste. Od roku 2009 sa naše dobiehanie EÚ podľa analytičky zastavilo, resp. spomalilo.

Rovnosť príjmov a index demokracie

Pracovná sila medzi rokmi 2010 a 2030 klesne v Českej republike podľa odhadov o 7 %, na Slovensku o 10 %. Rovnosť príjmov v rámci kategórie spoločnosť je podľa Valachyovej na Slovensku jedna z najvyšších. Absolútne však zlyhávame v indexe demokracie a indexe ľudského rozvoja. V porovnaní s ostatnými krajinami sme teda chudobná krajina.


V rámci kategórie domácnosti sme sa ocitli na predposlednom mieste. Česká republika na ôsmom mieste. V rámci dostupnosti bývania nevychádzame podľa analytičky dobre, úspory domácností tiež na tom nie sú pozitívne.


Z indexu zároveň vyplynulo, že žijeme kratšie a nie úplne v zdraví. Ľudia v západných krajinách žijú oveľa dlhšie. Ide skôr o obraz bohatstva, bohatstvo krajiny totiž vplýva aj na zdravie obyvateľstva.

Absolútny líder vo vzdelávaní

V kategórii vzdelávanie sa Slovensko ocitlo na 24. mieste, Česká republika na desiatom. Aj toto hodnotenie je pre Slovensko podľa Valachyovej jedno z tých smutnejších.


Absolútnym lídrom tohto rebríčka je Švédsko, ktoré obsadilo prvú priečku v rámci 27 krajín EÚ. A celkovo sa na prvých priečkach ocitli severské krajiny. V rámci udržateľnosti sa Česká republika ocitla na poslednom mieste, Slovensko na osemnástom.


Ak sa chce Slovensko pohnúť vpred, je potrebné podľa analytičky zvýšiť výdavky na vzdelávanie a na výskum a vývoj. To je podľa nej cesta, ako sa pohnúť ďalej v rámci indexu prosperity.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie