• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Slovensko si požičalo ďalšie financie, dopredalo dlhopisy za vyše 30 miliónov eur

Slovensko si požičalo ďalšie financie, dopredalo dlhopisy za vyše 30 miliónov eur

Rapídny nárast výdavkov a výpadok príjmov spôsobil, že vláda musela hľadať zdroje financovania na trhoch.

Slovensko si požičalo ďalšie finančné prostriedky. V utorňajšom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 33,8 mil. eur, pričom k dispozícii bolo 58,6 mil. eur.

V pondelňajšej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 293 mil. eur, celkový dopyt pritom dosiahol 655 mil. eur.

Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Nekonkurenčná časť aukcie

V rámci nekonkurenčnej časti aukcie mali investori záujem o dlhopisy so splatnosťou v októbri 2047. Zo sumy 22 mil. eur, ktorá bola k dispozícii, nakúpili cenné papiere za 13,2 mil. eur.


Pri emisii splatnej v apríli 2036 bolo k dispozícii 19,8 mil. eur, celkový dopyt však dosiahol 16,6 mil. eur. Pri emisii splatnej v októbri 2030 bolo k dispozícii 16,8 mil. eur pri dopyte 4 mil. eur.

Nárast dlhu súvisí s pandémiou

Od začiatku tohto roka do konca augusta sa prostredníctvom aukcií a syndikátneho predaja predali štátne dlhopisy za 4,643 mld. eur. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka situácia v ekonomike v minulom roku a začiatkom tohto roka výrazne zdvihla potreby financovania štátneho rozpočtu.


Rapídny nárast výdavkov a výpadok príjmov podľa Horňáka spôsobil, že vláda musela hľadať zdroje financovania na trhoch. Nárast dlhu priamo súvisí s pandémiou a dôvod jeho nárastu nie je podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho spochybňovaný. Čo je však podľa neho dôležité, je mať plán, ako začať tento dlh postupne znižovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie