• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Slovensko sa prepadá ku krajinám s horším ratingom. Škoda, že sa to nekričí nahlas na rokovaní vlády

Slovensko sa prepadá ku krajinám s horším ratingom. Škoda, že sa to nekričí nahlas na rokovaní vlády

Enormný nárast deficitu a dlhu počas predchádzajúcich troch rokov spôsobili, že sme sa v októbri dostali medzi najrizikovejšie krajiny eurozóny

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) má za sebou posledný tohtoročný predaj dlhopisov. V novembrovej aukcii sa predali dlhopisy v celkovej sume 524,3 mil. eur.

Za celý tento rok agentúra plánovala predať dlhopisy za 8 mld. eur.

„Pre pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine, vysokú infláciu, vývoj verejných financií a rozpočtový deficit však bola nútená zvýšiť predaj dlhopisov na konečných 10,5 mld. eur,“ informoval rezort financií.

Najrizikovejšie krajiny eurozóny

Tento rok bol poznačený aj nárastom úrokov. Kým vlani štát dokázal predať dlhopisy v priemere za 2,45 %, v tomto roku to bolo 3,74 %.

„Enormný nárast deficitu a dlhu počas predchádzajúcich troch rokov spôsobili, že sme sa v októbri dostali medzi najrizikovejšie krajiny eurozóny,“ uviedlo Ministerstvo financií SR.

Minulá vláda nedokázala odstrániť deficit

Napríklad pri predaji 10-ročných dlhopisov sme sa dostali k úrovni 4 % p. a. a zaradili sme sa tak ku krajinám ako je Grécko, Chorvátsko či Cyprus. Ide teda o krajiny s horším ratingom, ako má Slovensko. Novembrové dlhopisy vzhľadom na celkový pokles trhových úrokových sadzieb skončili mierne pod 4 %.

Ako však uvádzajú analytici Slovenskej sporiteľne, výsledky minulotýždňovej aukcie ukázali, že investori naďalej Slovensku dôverujú. Priemerný výnos sa podľa nich nijako zásadne nevychýlil od predchádzajúceho vývoja. „Spolu s predchádzajúcimi emisiami si tak Slovensko zabezpečilo na budúci rok slušný finančný vankúš,“ uviedli analytici Slovenskej sporiteľne.


Ako komentoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), minulá vláda nedokázala odstrániť deficit verejných financií z roku 2020 a ešte ho zvýšila.

To, že Slovensko patrí medzi najrizikovejšie krajiny a že sa prepadávame ku krajinám s horším ratingom, je podľa inštitútu pravda a rezort financií to identifikoval správne. „Škoda, že to nekričí nahlas na rokovaní vlády, 0,4-miliardová dávka pre dôchodcov stav len zhorší,“ doplnil inštitút.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie