• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Slovensko musí monitorovať najmä oblasť energetiky, sankcie by podľa analytika mohli viesť k ruskej proti-reakcii

Slovensko musí monitorovať najmä oblasť energetiky, sankcie by podľa analytika mohli viesť k ruskej proti-reakcii

Slovenskej ekonomiky ako celku sa takto prijaté sankcie priamo podstatne nedotknú.

25.2.2022 (Webnoviny.sk) - Zo znenia prijatých sankcií voči Rusku je cítiť dôvod, pre ktorý k nim pristupuje. Jedným zo spoločných znakov je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka obmedzenie prístupu na finančné trhy pre ruské banky, niektoré inštitúcie či jednotlivcov, aby sa zamedzilo financovaniu vojenských zámerov.

Druhým z nich je obmedzenie vývozu technológií, ktoré majú vplyv aj na príjem štátu, avšak niektoré môžu byť použité za určitých okolností aj na militárne účely.

„V znení, ako sú prijaté, zatiaľ výrazne Slovensko neovplyvnia, môže však prísť k ruskej proti-reakcii či ďalšiemu kolu sankcií, preto ešte nič nepovažujeme za uzavreté. Najdôležitejšou oblasťou, ktorú musíme monitorovať, je bezpochyby energetika,“ povedal pre agentúru SITA Horňák.

Hľadal sa kompromis

Sila sankcií je podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa mimoriadne subjektívna kategória, no objektívne možno povedať, že je ťažko nastaviť také sankcie, ktoré by mali silný negatívny dopad na ruskú ekonomiku a odradili by Rusko od agresie bez toho, aby zároveň vážne netrpela európska ekonomika.


„Hľadala sa teda akoby zlatá stredná cesta, určitý kompromis. S tým potom môže byť značná nespokojnosť,“ myslí si Pánis. Predstavené sankcie budú zo strednodobého hľadiska podľa neho vážnejšie obmedzovať rastový potenciál ruskej ekonomiky, keď sa dotknú dovozov kľúčových súčiastok pre rafinérie, kľúčových technológií vrátane polovodičov a takisto činnosti bankového sektora. „Z okamžitého hľadiska to však ruská ekonomika nepocíti,“ myslí si Pánis.

Sankcie sa dotknú slovenskej ekonomiky

Sankcie sa však podľa Pánisa nedotkli pre ruskú ekonomiku životne dôležitého exportu energií, ktorá tvorí rozhodujúcu časť príjmov štátneho rozpočtu. Európa v tejto chvíli totiž nedokáže plnohodnotne nahradiť komoditný import z Ruska na čele s ropou a plynom.


„Preto niektoré krajiny zablokovali vyškrtnutie Ruska z účasti na platobnom systéme SWIFT, hoci Spojené štáty a Spojené kráľovstvo presadzovali aj tento mimoriadne tvrdý krok, ktorý by výrazne izoloval Rusko od podstatnej časti globálnej ekonomiky,“ dodal Pánis s tým, že slovenskej ekonomiky ako celku sa takto prijaté sankcie priamo podstatne nedotknú.

Čo najrýchlejšie rázne a premyslené potlačenie

Ako ďalej pre agentúru SITA povedal analytik Tatra banky Boris Fojtík, sankcie sa dajú hodnotiť minimálne ako mäkšie v porovnaní s USA.


„Z ekonomického pohľadu nie sú sankcie výrazné. Aj znemožnenie využívania systému SWIFT by predstavovalo viac-menej nepohodlnú komplikáciu ekonomického života, no nie neprekonateľnú prekážku. Bez vypojenia Ruska zo západného ekonomického systému v zmysle zákazu transakcií s ruskými firmami budú mať sankcie skôr limitovaný efekt,“ konštatuje Fojtík.

Z pohľadu Európy je potrebné podľa Fojtíka čo najrýchlejšie rázne a premyslené potlačenie, resp. odstránenie energetickej závislosti od tejto krajiny. „V tom prípade by sme však boli prví koho by to výrazne zasiahlo,“ poznamenal Fojtík. Na makroekonomickej úrovni však neočakáva zásadný dopad uvalených sankcií, môžu však zasiahnuť niektoré individuálne firmy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie