• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Slovensko má o 18 percent drahšie potraviny ako Rakúsko, štát musí podľa KDH okamžite preveriť maloobchodné reťazce

Slovensko má o 18 percent drahšie potraviny ako Rakúsko, štát musí podľa KDH okamžite preveriť maloobchodné reťazce

Ekonomický expert zdôraznil, že riešenie nie je ani apel Fica, ktorý tvrdí, že reťazce budú musieť prejaviť solidaritu k Slovensku, či volanie Pellegriniho, ktorý chce nasadiť cenovú políciu, ktorá bude kontrolovať predajne.

Štát musí okamžite preveriť hospodárenie maloobchodných reťazcov. Z medzinárodného porovnania cien 27 druhov výrobkov v predajniach toho istého reťazca vyplýva, že Slovensko má o 9 percent drahšie potraviny ako Česko, o 18 percent drahšie ako Rakúsko a o 37 percent drahšie ako Poľsko.

Na trhu chýba väčšia konkurencia

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) upozorňuje, že na trh treba vniesť väčšiu konkurenciu vrátanie predaja vlastných potravín v regiónoch. Ďalej uvádza, že Ministerstvo financií SR a Protimonopolný úrad SR si musia posvietiť na hospodárenie maloobchodných reťazcov. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa KDH Lenka Halamová.


,,Za tieto rozdiely môže rozloženie trhu. Sadzba DPH je na Slovensku a v okolitých krajinách, s výnimkou Poľska s nulovou hodnotou, porovnateľná. Sedem najväčších reťazcov ovládalo podľa údajov z roka 2021 až 66 percent maloobchodného trhu na Slovensku, pričom prvá trojica mala podiel 41 percent,“ zdôrazňuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Cenové stropy nie sú dobré riešenie

Dodal, že Slovensko má oproti zahraničiu nízku konkurenciu a vytvárať cenové stropy nie je dobré riešenie. „Ak zlyhal trh, musí nastúpiť vláda a Protimonopolný úrad SR. Pri zdeformovanom trhu je povinnosťou vlády sledovať ceny v celej ich štruktúre, posudzovať konanie reťazcov a prijímať zodpovedajúce opatrenia. Vytvárať dočasné stropy na ceny produktov, čo podporuje súčasné ministerstvo pôdohospodárstva, nie je žiadnym riešením. Po uvoľnení stropov sa totiž ceny môžu zblázniť podobne, ako sa to stalo nedávno v Maďarsku,“ spresňuje Jozef Hajko.

Lokálne produkty v regiónoch

Ekonomický expert zdôraznil, že riešenie nie je ani apel Fica, ktorý tvrdí, že reťazce budú musieť prejaviť solidaritu k Slovensku, či volanie Pellegriniho, ktorý chce nasadiť cenovú políciu, ktorá bude kontrolovať predajne.


„Štátnym inštitúciám nestojí nič v ceste, aby konali z vlastného popudu a vecou sa zaoberali hĺbkovo. Problém na Slovensku postupne narastal počas fungovania posledných vlád, ktoré mu nevenovali pozornosť, zanedbávali konkurenciu a neboli ústretové k predaju lokálnych produktov v regiónoch. Teraz naplno vyvrel pod vplyvom vývoja v celej Európe. Z dlhodobého hľadiska nepomôžu žiadne represívne opatrenia, lebo v EÚ je voľný trh,“ podotkol ekonomický expert.


KDH podporuje otvorenie poľnohospodárskych trhov s miestnymi produktmi a lokálny predaj z dvora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie