• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Slovensko je pre migrantov iba tranzitnou krajinou a migrácia pre krajinu neznamená bezpečnostný problém

Slovensko je pre migrantov iba tranzitnou krajinou a migrácia pre krajinu neznamená bezpečnostný problém

Cieľovou krajinou migrantov je vo väčšine prípadov Nemecko.

26.6.2023 (SITA.sk) - Problematika nelegálnej migrácie je na Slovensku dlhodobo aktívne riešená, problém predstavujú ľudia, ktorí prichádzajú do schengenského priestoru a zostávajú v ňom.

Uviedol to minister vnútra Ivan Šimko, ktorý v pondelok rokoval so spolkovým ministrom vnútra Rakúskej republiky Gerhardom Karnerom vo Viedni.

Žiadne vážne incidenty

Hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová v tlačovej správe informovala, že cieľovou krajinou migrantov je vo väčšine prípadov Nemecko. Šimko zdôraznil, že Slovensko je tranzitnou krajinou, preto je dôležité riešiť problematiku najmä aj na európskej úrovni.

Eliášová zároveň informovala, že migrácia neznamená bezpečnostný problém pre Slovensko a taktiež neboli zaznamenané žiadne vážne incidenty a ani jeden trestný čin.

Západobalkánska trasa

„V období od 1. januára do 18. júna 2023 nelegálnej migrácii v SR aj naďalej dominuje sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy, a to s pomaly stúpajúcim podielom 95,7 percent z celkovej nelegálnej migrácie na našom území. Za sledované obdobie boli najčastejšie evidovaní štátni príslušníci Sýrie, Turecka, Bangladéšu," uviedla Eliášová.

Ďalej informovala, že v mesiacoch január – máj tohto roku bolo v 59 prípadoch zo zločinu prevádzačstva vznesené obvinenie spolu 84 osobám a 17 osobám spáchaného formou účelového manželstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie