• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Slovensko je plne integrované do európskej rodiny, dopad svojich krokov musí vedieť vyhodnotiť

Slovensko je plne integrované do európskej rodiny, dopad svojich krokov musí vedieť vyhodnotiť

Myslí si to zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš.

7.3.2021 (Webnoviny.sk) - Slovensko je dnes plne integrované do európskej rodiny a preto musí starostlivo premýšľať a vyhodnocovať dopad svojich krokov v systéme medzinárodných vzťahov. Je potrebné si tiež uvedomiť, odkiaľ „k nám predovšetkým prichádza pomoc a podpora v čase koronakrízy“.

Pre agentúru SITA to uviedol zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš. Doplnil, že Slovensko má za sebou náročný zahraničnopolitický týždeň, ktorý zamestnával slovenskú diplomaciu. Podľa neho ukázal, ako rýchlo sa dá naštrbiť obraz krajiny v zahraničí.

Nepríjemnosť onedlho prehrmí

Ako ďalej priblížil, je evidentné, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa dopustil svojím nevhodným žartom v diskusnej relácii Rádia Expres vážnej chyby, keď na otázku, čo sľúbil Rusku za dodávku vakcín Sputnik V, odpovedal, že Zakarpatskú Ukrajinu. Týmto výrokom vyvolala diplomatickú reakciu v podobe protestu zo strany ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu.

Demeš pripomenul, že premiér Matovič sa dotkol mimoriadne citlivej, až boľavej, témy pre Ukrajincov, čo si dodatočne uvedomil a ospravedlnil sa na sociálnej sieti. Dodal, že Slovensko má so svojím východným susedom veľmi dobré politické, ale aj medziľudské vzťahy.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) len nedávno navštívil Kyjev. „Myslím si, že táto nepríjemnosť prehrmí a nebude zaťažovať naše dobré susedské vzťahy v zložitých časoch, keď si musíme navzájom pomáhať v boji s pandémiou a prekonávaní ekonomických ťažkostí,“ doplnil analytik.

O vakcínach musia rozhodovať kompetentní

Demeš zároveň uviedol, že vzťah Slovenska k Ruskej federácii je zadefinovaný v programovom vyhlásení vlády a nedávno prijatej Bezpečnostnej a Obrannej stratégii. „Rusko je pre nás ako člena EÚ a NATO výzvou, ku ktorej sa musíme pragmaticky postaviť,“ zdôraznil Demeš s tým, že je nanajvýš dôležité opierať sa pritom o profesionalitu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva obrany SR a ďalších inštitúcií.


„Čo sa týka vakcín, o ich nákupe a použití musia rozhodovať kompetentné inštitúcie na národnej a európskej úrovni a nie vášne na sociálnych sieťach,“ uzavrel zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie