• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Slovensko by malo podľa Korčoka ukončiť hystériu, verejnosť je kŕmená konšpiráciami

Slovensko by malo podľa Korčoka ukončiť hystériu, verejnosť je kŕmená konšpiráciami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok pripomenul, že diskusia o obrannej dohode s USA prekročila všetky červené čiary.

15.2.2022 (Webnoviny.sk) - Slovensko by malo ukončiť domácu politickú hystériu, zahraničnopolitickú mystifikáciu a kŕmenie slovenskej verejnosti insitnými geopolitickými konšpiráciami. Je potrebné sa začať venovať reálnym výzvam pre Európu, keďže sú to aj výzvy pre Slovensko.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) to povedal na 20. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR, ktorú zorganizovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku.

Liberálne demokracie dávajú priestor na pokrok

Rok 2020 bol pätnástym rokom v poradí, počas ktorého sme boli svedkami poklesu globálnej slobody, keď počet krajín, kde sa situácia zhoršila, bol vyšší než počet tých, ktoré zaznamenali zlepšenie. Pandémia koronavírusu k tomu samozrejme prispieva,“ povedal minister.

Pripomenul, že MZVEZ SR preto prijalo koncepciu na podporu ľudských práv vo svete. Podľa Korčoka nejde pri ochrane ľudských práv o nejakú ideologickú horlivosť, ale súčasť presvedčenia, že v právnom štáte prevláda lepšia správa vecí verejných, že liberálne demokracie dávajú viac priestoru inováciám a pokroku. „Dobre spravovaná liberálna demokracia otupuje konflikty a nespokojnosť populácie. A o to ide,“ zdôraznil.

Šéfa slovenskej diplomacie podľa jeho slov kritizujú za to, že má údajne diktovať iným krajinám, ako majú byť spravované. „Chceme, aby napríklad aj Bielorusi mali možnosť slobodnej voľby. My im nevravíme, koho majú mať za prezidenta. Zdá sa mi ale, že v našom bezprostrednom susedstve je bizarné, ak v 21. storočí sú ľudia zatváraní,“ povedal.

Strata historickej pamäte

Korčok pripomenul, že diskusia, ktorá sa v posledných dňoch a týždňoch viedla okolo obrannej zmluvy so Spojenými štátmi americkými, prekročila všetky červené čiary z hľadiska formy aj obsahu. Jej forma bola pritom podľa jeho slov tým menším problémom. „Za zlatý klinec diskusie považujem prirovnanie prehĺbenia obrannej spolupráce s naším najsilnejším spojencom garantujúcim našu bezpečnosť k sovietskej okupácii a nabádanie ministra zahraničných vecí k tomu, aby prešiel najväčšiu bezpečnostnú krízu v našom susedstve od konca studenej vojny mlčaním,“ vyhlásil minister.

Podobné extrémy sú podľa Korčoka dôsledkom straty historickej pamäte a poruchou strategického kompasu. Šéf slovenskej diplomacie uznáva, že politika a diplomacia sa má robiť na všetky svetové strany, ale je pritom potrebné „vedieť, kde je sever“.

Minister pripomenul, že Slovensko sa chystá vyvinúť maximálne úsilie, aby zvládlo nadchádzajúce predsedníctvo v rámci Vyšehradskej štvorky, ktoré preberie po Maďarsku.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie